Marta i Mikołaj - Czytelnicy Budujemy Dom, gruntową pompę ciepła użytkują od 2010 r.
Dom: dwukondygnacyjny, 136 m2. Ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i 15 cm styropianu. Ogrzewany pompą ciepła (kominek z DGP jest używany sporadycznie). Wentylacja grawitacyjna. Troje mieszkańców.
Pompa ciepła: gruntowa, z 180 l zasobnikiem c.w.u; moc grzewcza 8 kW. Używana do - ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u. przez cały rok. Źródło dolne - system solanka/woda, 3 kolektory pionowe o głębokości 60 m. Źródło górne - na parterze - podłogówka, na piętrze- podłogówka i rury grzewcze w ścianach.
Decyzja: Marta - Kiedy kupiliśmy działkę z dostępem do wszystkich mediów, wydawało się, że w domu założymy ogrzewanie na gaz z sieci. Sieć biegła po drugiej stronie ulicy. Jednak przejście pod wyasfaltowaną powiatową drogą i poprowadzenie przyłącza do skrzynki na budynku wyceniono aż na 15 000 zł. Zaczęliśmy się więc interesować alternatywnymi rozwiązaniami. Odrzuciliśmy ogrzewanie gazem płynnym, bo nie jest wygodne w użytkowaniu. Postanowiliśmy założyć pompę ciepła - ze względu na łatwość obsługi, brak składowania paliwa i to, że potrzebne jest jedynie przyłącze elektryczne. Mnie samej technologia spodobała się jeszcze z bardziej prozaicznego powodu - urządzenie wygląda elegancko,...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze