Julia i Michał - Czytelnicy Budujemy Dom, gruntową pompę ciepła użytkują od 2017 r.

Dom: murowany (z cegły silikatowej i styropianu o grubości 25 cm), dwukondygnacyjny, powierzchnia 265 m2 i garaż z kotłownią 60 m2. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem płytowym. Troje stałych mieszkańców.

Pompa ciepła: gruntowa, modulowana moc grzewcza 4-16 kW (dzięki sprężarce inwerterowej). Używana do - ogrzania domu i c.w.u. Źródło dolne - system solanka/woda (glikol), 4 kolektory pionowe o głębokości 85 m. Źródło górne - 100% ogrzewanie podłogowe, łącznie z garażem. Inne składowe instalacji grzewczej - bufor wody do podłogówki o pojemności 400 l i osobny zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l.

Decyzja: Michał - Przed budową domu długo zastanawiałem się, co zrobić, żeby system grzewczy był wygodny przy użytkowaniu i jednocześnie energooszczędny. Na forach internetowych ludzie przekonywali, że układy z pompą ciepła są optymalnym sposobem na produkcję taniego ciepła. Ponieważ niedługo po przeprowadzce zamierzałem wyposażyć budynek w ogniwa fotowoltaiczne, takie elektryczne urządzenie miało u

...