Julia i Michał - Czytelnicy Budujemy Dom, gruntową pompę ciepła użytkują od 2017 r.

Dom: murowany (z cegły silikatowej i styropianu o grubości 25 cm), dwukondygnacyjny, powierzchnia 265 m2 i garaż z kotłownią 60 m2. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem płytowym. Troje stałych mieszkańców.
Pompa ciepła: gruntowa, modulowana moc grzewcza 4-16 kW (dzięki sprężarce inwerterowej). Używana do - ogrzania domu i c.w.u. Źródło dolne - system solanka/woda (glikol), 4 kolektory pionowe o głębokości 85 m. Źródło górne - 100% ogrzewanie podłogowe, łącznie z garażem. Inne składowe instalacji grzewczej - bufor wody do podłogówki o pojemności 400 l i osobny zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l.
Decyzja: Michał - Przed budową domu długo zastanawiałem się, co zrobić, żeby system grzewczy był wygodny przy użytkowaniu i jednocześnie energooszczędny. Na forach internetowych ludzie przekonywali, że układy z pompą ciepła są optymalnym sposobem na produkcję taniego ciepła. Ponieważ niedługo po przeprowadzce zamierzałem wyposażyć budynek w ogniwa fotowoltaiczne, takie elektryczne urządzenie miało u mnie rację bytu. Postanowiłem założyć droższy gruntowy model pompy i pionowe kolektory, choć nieopodal działki biegnie sieć gazowa. Nie „wszedłem” w dostępniejszą cenowo instalację gazową, ponieważ ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
