Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Rzut oka na okna
Są oczami domu, dlatego wydają się tak ważne. Dobrze zaprojektowane potrafią nadać budynkowi charakter, a właściwie dobrane mogą zwiększyć ekonomikę ogrzewania i przysporzyć sporo oszczędności. Goście naszego forum rozważają różne aspekty „okiennej problematyki”.
QUATTRO LONGLIFE 360 EXTRA - membrana do zadań specjalnych
QUATTRO Longlife 360 Extra to nowy model membrany dachowej marki CREATON. Wykonana jest w nowoczesnej technologii, z połączenia tworzyw poliestrowych (PES) i termopoliuretanowych (TPU), która umożliwia trwały zgrzew, zapewniając niezwykłą szczelność i długotrwałą ochronę dachu. Ponadto mocna i odporna na uszkodzenia, ułatwia oraz przyspiesza prace dekarskie. Zgodnie z Deklaracją Właściwości Użytkowych znajdzie zastosowanie na każdym dachu, nawet o małym kącie nachylenia połaci.
HS LIFTUNIT od G-U POLSKA - redukcja siły podnoszenia skrzydła o 50%!
Przesuwanie masywnych drzwi tarasowych może dla niektórych osób stanowić wyzwanie. HS LiftUnit to nowe, unikatowe rozwiązanie od G-U Polska, które sprawia, że drzwi podnoszono-przesuwne otwiera się nawet o połowę lżej niż dotychczas, co jest dużym ułatwieniem.
Szybkość i bezpieczeństwo z marką BENINCA - BULL624 TURBO i JIM.3TURBO
BULL624 TURBO to nowy siłownik do bram przesuwnych do 600 kg wagi bramy, który otwiera ją dwukrotnie szybciej, niż pozostałe dostępne na polskim rynku siłowniki. Czas otwarcia wynosi 25 m/min.

Projekty domów

HomeKONCEPT 66
Projekt HomeKONCEPT 66 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w zdrojówkach
Projekt Dom w zdrojówkach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w renklodach 6 (G2)
Projekt Dom w renklodach 6 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
TULIUSZ V
Projekt TULIUSZ V pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Wzniesiony własnymi rękami z pustaków styropianowych
Budowa Joli i Krzyśka nie była typowa, ponieważ wybrali technologię murów jednowarstwowych z pustaków styropianowych. Styromury Krzysiek wzniósł z bratem i teściem.
Man icon Lilianna Jampolska
Perfekcyjnie zbudowany i wykończony
Rozłożysta bryła z wykuszami i lukarnami, kojarząca się z domami na amerykańskim przedmieściu, idealnie mieściła się w „klimatach” Adriany i Igora. Jednak nie zadowalało ich samo odzwierciedlenie, co do joty, projektu z katalogu. Zmienili wykończenie elewacji, nadając bryle niepowtarzalny charakter oraz samodzielnie zaprojektowali wystrój wnętrz.
Man icon Lilianna Jampolska
Powietrzne pompy ciepła
Pompy ciepła to jedne z najbardziej oszczędnych rozwiązań służących ogrzewaniu pomieszczeń oraz podgrzewaniu wody użytkowej. Są niezawodnymi i ekologicznymi źródłami ciepła. Najlepiej sprawdzą się w nowo powstających domach jednorodzinnych z dobrą izolacją termiczną.
Pompy ciepła
Instalacja z gruntową lub powietrzną pompą ciepła jest wyrazem dbałości właścicieli o domowe finanse i o środowisko. Nasi Rozmówcy podzielili się z nami doświadczeniami z ich montażu oraz użytkowania.
Man icon Lilianna Jampolska
Asia i Michał - Czytelnicy Budujemy Dom, pompę ciepła do c.w.u. użytkują od czerwca 2018 r.
Dom: murowany, parterowy, z garażem 150 m2. Ogrzewany kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci. Wentylacja grawitacyjna. Czworo domowników.
Man icon Lilianna Jampolska
Marta i Mikołaj - Czytelnicy Budujemy Dom, gruntową pompę ciepła użytkują od 2010 r.
Dom: dwukondygnacyjny, 136 m2. Ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i 15 cm styropianu. Ogrzewany pompą ciepła (kominek z DGP jest używany sporadycznie). Wentylacja grawitacyjna. Troje mieszkańców.
Man icon Lilianna Jampolska
Nawierzchnie ogrodowe
Bogata oferta wyrobów brukarskich umożliwia precyzyjne dopasowanie nawierzchni do wyglądu domu, ogrodzenia i ogrodu. Skorzystali z niej nasi Rozmówcy i pokazali nam swoje ścieżki i podjazdy.
Man icon Lilianna Jampolska
Joanna i Michał - Czytelnicy Budujących Dom, nawierzchnię ułożyli w maju 2018 r.
Działka: grunt gliniasty, zwięzły i mokry. Nawierzchnia: kostka z betonu, dwuwarstwowa, grubość 6 cm, elementy w trzech rozmiarach. Kolor - ciemnoszary i jasnoszary. Obrzeża - z gotowych krawężników betonowych. Ułożone na - chodniku i podjeździe o łącznej powierzchni 130 m2.
Man icon Lilianna Jampolska
Halina i Zbyszek - Czytelnicy Budujemy Dom, nawierzchnię ułożyli w 1999 r.
Działka: grunt niejednorodny. Nawierzchnia: kostka z granitu na podjeździe i dziedzińcu; bruk dębowy pod wiatą.
Man icon Lilianna Jampolska
Basia i Janusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, nawierzchnię ułożyli w 2007 r.
Działka: grunt piaszczysty. Nawierzchnia: z betonu, kostka dwuwarstwowa, zaimpregnowana przemysłowo, z fazowanymi krawędziami. Wymiary - grubość 8 cm. Obrzeża - wyrobione z zaprawy betonowej, przed wjazdem na działkę z gotowych krawężników. Położona na - podjeździe, opasce i ścieżce - razem na powierzchni 222 m2.
Man icon Lilianna Jampolska
Ogrodzenia i bramy z napędem
Obecnie tylko niewielka część właścicieli wybiera klasyczne materiały do grodzenia działki takie jak cegły klinkierowe czy drewniane sztachety. Inni śmiało stosują nowoczesne wyroby wytwarzane z betonu, metalu, silikatu i PVC. Jakie elementy wykorzystali nasi Rozmówcy i czy są z nich zadowoleni?
Man icon Lilianna Jampolska
Eliza i Arek - Członkowie Klubu Budujemy Dom, ogrodzenie stawiali w 2018 r.
Ogrodzenie: od frontu - długość 35 m, wysokość 1,60 m. Fundament - o głębokości 1,20 m, monolityczny, zbrojony. Słupki i podmurówka - z prefabrykowanych kształtek betonowych imitujących kamień, wykończone gotowymi czapami. Przęsła - ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo. Furtka - o szerokości 1 m z domofonem i elektrozaczepem. Brama - 5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna z napędem. Reszta ogrodzenia - z ocynkowanej siatki (już istniała).
Man icon Lilianna Jampolska
Paweł - Czytelnik Budujemy Dom, ogrodzenie stawiał w 2018 r.
Ogrodzenie: z elementów prefabrykowanych - długość 2 x 60 m i 17,40 m, wysokość z podmurówką 1,70 m. Fundament i podmurówka - gotowe elementy z betonu, stopy o głębokości 0,60 m (przy bramie 1,5 m). Słupki - między przęsłami o wymiarach 5 x 7 cm, przy furtce i bramie o wym. 15 x 15 cm. Gotowe przęsła - 2,50 x 1,50 m, wykonane z drutu o grubości 5 mm, ocynkowanego i pomalowanego lakierem proszkowym na kolor antracyt. Furtka - o szerokości 1 m, z elektrozaczepem. Brama - jednoskrzydłowa, przesuwna, o szerokości 6 m; z napędem i pilotami.
Man icon Lilianna Jampolska
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiał w 2013 r.
Ogrodzenie: o wysokości 1,75 m; słupki, murki, podmurówka wzniesione z pustaków betonowych i otynkowane; między nimi przęsła z ocynkowanej stali pomalowanej farbą proszkową, o szerokości 2,50 m i słupki stalowe 8 x 8 cm. Fundament - liniowy, zbrojony o głębokości 1,20 m. Furtki - dwie o szerokości 0,95 m, główna z domofonem i elektrozaczepem, do śmietnika zamykana na klucz. Brama - przesuwna, jednoskrzydłowa o szerokości 5 m, z napędem. Reszta ogrodzenia - z paneli z drutu oraz siatki.
Man icon Lilianna Jampolska
Teraz będzie cieplej
W warunkach polskich, przyczyną wysokich kosztów użytkowania budynków lub stosowania najtańszych paliw stałych, powodujących zanieczyszczenie środowiska są nadmierne straty ciepła, będące efektem złej izolacji ścian zewnętrznych, dachu oraz okien, a także niskiej sprawności instalacji grzewczych. Sposobem na wyeliminowanie lub zmniejszenie tych problemów jest wykonanie termomodernizacji budynku.
Man icon dr Arkadiusz Węglarz
Ocieplenie sposobem na upały
O termoizolacji mówi się najczęściej w kontekście zimy i obniżenia rachunków za ogrzewanie, jednak warto wiedzieć, że nie mniej istotną rolę odgrywa ona także latem. Podczas gdy z nieba leje się przysłowiowy żar, a słupek rtęci przekracza 30°C, w odpowiednio ocieplonych domach temperatura wewnętrzna utrzymuje się na względnie komfortowym poziomie około 25°C. Efekt chłodzący dodatkowo wzmacnia solidna konstrukcja ścian i ich odpowiednie wykończenie od wewnątrz.
Komfort i energooszczędność w Twoim ciepłym domu z ROCKWOOL
Odziedziczyłeś lub kupiłeś stary dom i chcesz zabrać się do remontu? Wspaniale! Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną skalną ROCKWOOL to jeden z kluczowych elementów remontu domu i właściwego przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji. Twój ciepły dom z ROCKWOOL to gwarancja oszczędności na kosztach ogrzewania i dbałości o środowisko.
Ogrzewanie w małej skali
Do energooszczędnego budowania najczęściej skłania nas chęć oszczędzania. I słusznie bo wydatki eksploatacyjne będziemy przecież ponosić przez lata. Jednak nie chodzi tylko o pieniądze. Coraz częściej motywacją jest chęć dbania o środowisko naturalne. A tu ograniczenie zużycia energii przekłada się na mniejsze obciążenie dla środowiska. Kolejny czynnik to wygoda obsługi nowoczesnego ogrzewania. Jednak przede wszystkim musimy zdecydować na ile energooszczędny ma być nasz dom.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Świat kolorowych grzejników
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny lub by stanowił element ozdoby wnętrza. Grzejniki o wymyślnym designie są jednak relatywnie drogie, z drugiej strony umieszczenie całej mocy grzewczej wyłącznie w ogrzewaniu podłogowym jest rozwiązaniem całkowicie niemodyfikowalnym, obdarzonym poważną wadą małej sterowalności.
Ach, jak przyjemnie
Zgodnie z przepisami, każdy dom musi być wyposażony w skuteczny system wymiany powietrza. Inaczej jest z klimatyzacją - zastosowanie jej w budynku zależy od inwestora. Klimatyzatorów w prywatnych budynkach ostatnio przybywa, co nie dziwi, biorąc pod uwagę coraz częstsze fale upałów.
Man icon Norbert Skupiński
Cicho wszędzie
Cisza to jeden z niezbędnych warunków komfortu. Z pozoru do niezbyt wielkiego hałasu, czy tym bardziej szumu słyszanego w tle jesteśmy w stanie się przyzwyczaić i go nie zauważać. Jednak tak naprawdę nie znaczy to, że go nie słyszymy i nie działa on negatywnie na nasz organizm.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Czy w domu może być ciszej?
Zastanawiałeś się już jak można wyciszyć pomieszczenia w domu. Hałas jest jednym z najbardziej uciążliwych czynników środowiskowych powodujących realne straty w organizmie człowieka. W hałasie nie wypoczywamy, a domownicy mogą sobie wzajemnie przeszkadzać. Dlatego już na etapie projektu i budowy warto pomyśleć o akustyce.
Ekonomiczny wybór
Jakie okna kupić by były energooszczędne? Oferta producentów jest tak szeroko, że nietrudno się pogubić. Podpowiadamy na jakie parametry zwrócić uwagę, by inwestycja była najbardziej opłacalna oraz dlaczego nie zawsze dążenie do jak najniższego współczynnika przenikanie ciepła ma sens.
Man icon Joanna Dąbrowska
Rolety - współczesne okiennice
Zewnętrzne rolety latem chronią przed słońcem i upałem, a zimą pozwalają ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Zawsze - oczywiście, o ile są opuszczone - stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe i barierę dla hałasu. W zasadzie przejęły zadania stosowanych dawniej okiennic. Przy czym obecnie montuje się je nie tylko na oknach pionowych, lecz także na dachowych.
Man icon Janusz Werner
Spokój dla każdego
System alarmowy to w nowych budynkach wyposażenie wręcz powszechne - instaluje go 4 na 5 inwestorów stosujących jakieś zabezpieczenia antywłamaniowe. I nie ma się co dziwić - za spokój jesteśmy skłonni zapłacić, a prosty alarm za około 2 tys. zł to kropla w morzu wydatków na dom.
Man icon Janusz Werner
Domowa instalacja alarmowa – podstawowa ochrona „z plusem”
Coraz więcej inwestorów podczas budowy podejmuje decyzję o wyposażeniu domu w instalację alarmową. Kluczowa wówczas staje się kwestia - jakie rozwiązanie, spośród szerokiego wachlarza systemów dostępnych na rynku, warto wybrać.
Kotły z klasą
Zakup nowego kotła na paliwa stałe to obecnie duży wydatek. Najtańsze kosztują od ok. 4000 zł aż po kilkanaście tysięcy. Jest to więc poważna decyzja i zanim ją podejmiemy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Wtedy kupimy rzeczywiście taki sprzęt, jakiego potrzebujemy.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Kocioł KORAL - nowość od wiodącego producenta
Czy kotły c.o. na ekogroszek są ekologiczne? To pytanie, które zadaje sobie niejedna osoba, która ma wątpliwości, czy spalanie ekogroszku, będącego pochodną węgla, jest na pewno - jak deklarują to producenci urządzeń grzewczych - przyjazne środowisku. Ten sposób ogrzewania, coraz bardziej popularny w naszym kraju, uznawany jest też za jeden z najbardziej ekonomicznych. A jeśli postawimy na nowoczesne rozwiązania, możemy być pewni, że niskie koszty eksploatacji kotła c.o. na ekogroszek z powodzeniem mogą iść w parze z ekologią.
Odkurzacz idealny
System centralnego odkurzania, którego montaż zalecany jest na etapie stanu surowego, pozwala szybko, wygodnie i przede wszystkim cicho posprzątać dom i np. garaż lub taras. Modyfikacją bazowego rozwiązania jest instalacja umożliwiająca wyciągnięcie węża bezpośrednio ze ściany, bez konieczności jego przenoszenia, co zwiększa komfort sprzątania i skraca jego czas.
Man icon Tomasz Wojciuk
Najlepiej ciągnie Husky!
Marka Husky, światowy lider w systemach centralnego odkurzania niedawno obchodzi jubileusz 50-lecia. Z tej okazji do oferty dołączył nowy model Husky Evolution przeznaczony do sprzątania na sucho. Bogata oferta marki Husky obejmuje również jednostki do sprzątania na mokro z automatycznym odpływem do kanalizacji.
Dom i ogród w blasku świateł
Oświetlenie budynku mieszkalnego musi być przede wszystkim funkcjonalne, aby dobrze służyło domownikom. W ogrodzie powinno jeszcze podnosić bezpieczeństwo, ale także budować nastrój. Rozmieszczenie źródeł światła dobrze jest wcześniej zaplanować. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy architekta.
Man icon Tomasz Wojciuk
Co wybierasz?
Elewacja nie tylko chroni ściany przed negatywnym wpływem czynników pogodowych i uszkodzeniami mechanicznymi - w dużej mierze wpływa również na estetykę domu. Materiały, które możemy na nią zastosować różnią się wyglądem, właściwościami i ceną. Mają też odmienne wymagania dotyczące podłoża i sposobu montażu.
Man icon Małgorzata Kolmus
POLSKA CERAMIKA CIENIA - siła ognia stuletniego pieca w Twoim domu i ogrodzie - cegielnia z tradycjami
Firma Polska Ceramika Cienia to cegielnia z ponad 100-letnią tradycją. Nasze produkty to najwyższej jakości ceramika budowlana wypalana z precyzją tradycyjnymi metodami, trwalsza od skały.
Tynki w systemach ociepleń. Jaki tynk cienkowarstwowy wybrać?
Kluczową decyzją przy wybieraniu systemu ETICS jest dobór odpowiedniego tynku. Wśród kilku rodzajów tynków cienkowarstwowych są opcje droższe i tańsze. Różnią się między sobą parametrami technicznymi, trwałością, gamą kolorystyczną, odpornością na uszkodzenia.
Dach na nowo
Pokrycie dachowe trzeba wymienić, gdy nie zapewnia wystarczającej szczelności - blacha ułożona przed kilkudziesięciu laty zupełnie przerdzewiała, albo przedwojenne dachówki poluzowały się, połamały, w efekcie woda leje się na strych. Niektórzy decydują się na tę operację ze względów estetycznych - po prostu chcą mieć ładniejszy dach. Inni wymieniają nie tylko pokrycie, ale i więźbę, z myślą o dodatkowej przestrzeni na poddaszu bądź całkowitej zmianie wyglądu budynku.
Man icon Janusz Werner
Jak (nie) płacić za prąd?
Małe instalacje fotowoltaiczne budzą coraz większe zainteresowanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Żeby taka inwestycja miała sens musimy jednak przede wszystkim znać zasady rozliczania się z naszym dostawcą energii elektrycznej. Bowiem to, że będziemy mieć na dachu własną mini elektrownię nie znaczy, że staniemy się niezależni od sieci energetycznej. Przeciwnie, w praktyce to do niej trafi większość wytworzonego przez nas prądu. Jednak potem będziemy mogli go znów pobrać z systemu, niemal bez żadnych kosztów.
Man icon Jarosław Antkiewicz
W to warto zainwestować
Porządna brama garażowa to inwestycja na lata. Przy jej doborze uwzględniamy zwłaszcza sposób otwierania skrzydła (rodzaj konstrukcji), wykończenie powierzchni, parametry cieplne oraz typ napędu.
Man icon Małgorzata Kolmus
Najlepsza ochrona
Drewno to budulec powszechnie wykorzystywany wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jednak użyty w ogrodzie wymaga zabezpieczenia impregnatem, który wnika głęboko w strukturę materiału i dobrze zabezpiecza przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i biologicznych.
Man icon Małgorzata Kolmus
Z tarasem na szczycie skarpy
Chociaż ogród jest naprawdę duży, w sezonie letnim Halina i Zbyszek głównie korzystają z tarasu przy domu. Czują się na nim komfortowo, ponieważ urządzili tu miejsca zacienione i nasłonecznione, zaciszne i wietrzne oraz oczko wodne z fontanną. Stąd mają przepiękny widok na ogród, znajdujący się u stóp skarpy o wysokości 4 m, na której rozciąga się taras.
Man icon Lilianna Jampolska
Czy warto ocieplić poddasze pianką poliuretanową?
Mam dom z nieużytkowym poddaszem, przykryty kopertowym dachem. Z oczywistych względów chcę go ocieplić. Zastanawiam się, czy nie zastosować do tego pianki PUR. Mam złe doświadczenia z ociepleniem dachu wełną. U moich rodziców okazało się przy remoncie, że wełna była w trudniej dostępnych miejscach niechlujnie docięta i ułożona ze sporymi przerwami. Nie chcę z kolei układać izolacji na stropie, bo strych zrobiłby się przez to sporo niższy, trudny już do wykorzystania.
Fundamenty przy dobudowie bliźniaczej do starego budynku
Zamierzamy dobudować się bliźniaczo do budynku, który ma kilkadziesiąt lat. W dodatku dom, do którego się dokleimy, ma w suterenie mieszkanie, a my nie chcemy piwnicy. Jak w takiej sytuacji planować fundamenty naszej połówki bliźniaka?
Jaki tynk zastosować na ściany z betonu komórkowego?
Planuję budowę domu z betonu komórkowego. Ściany zewnętrzne najprawdopodobniej będą dwuwarstwowe, z ociepleniem wełną mineralną. Nie wiem jakim tynkiem ją przykryć. Czy od strony wnętrz mogę zastosować gładź gipsową?
Zabezpieczenia przeciwzalewowe
Zastanawiamy się nad urządzeniem w piwnicy dodatkowej łazienki. Mamy jednak pewne wątpliwości, bo kuzynce, która zrobiła w suterenie pralnię, z kratki w podłodze wybiły ścieki z fekaliami. Jak zabezpieczyć się przed takim problemem?