Asia i Michał - Czytelnicy Budujemy Dom, pompę ciepła do c.w.u. użytkują od czerwca 2018 r.
Dom: murowany, parterowy, z garażem 150 m2. Ogrzewany kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci. Wentylacja grawitacyjna. Czworo domowników.
Pompa ciepła: powietrze/woda, tylko do przygotowywania c.w.u., model z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300 l, bez grzałki elektrycznej; COP do 3,7. Temperatura c.w.u. do 65°C. Źródło dolne - powietrze z wnętrza budynku.
Decyzja: Asia - Chociaż sieć gazu ziemnego biegnie w ulicy, do systemu grzewczego z kotłem na gaz projektant dodał powietrzną pompę ciepła. Kocioł ogrzewa wodę w podłogówce, pompa - przez cały rok wodę użytkową. Chcieliśmy, żeby wszystkie urządzenia w kotłowni pochodziły od jednego dobrego producenta, dlatego jego autoryzowany monter dobrał do projektu instalacji modele i osprzęt swojej firmy. Oczekujemy, że taki kompatybilny układ będzie działał długo, energooszczędnie i bezusterkowo, a firmowy serwisant fachowo się nim „zaopiekuje”. Wkrótce zamierzamy dodać też ogniwa fotowoltaiczne.
Rady i przestrogi:
- Michał: System z pompą ciepła jest bezobsługowy. Monterzy ustawili na regulatorach urządzeń odpowiednie parametry. Nie musiałem ich zmieniać, temperat...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze