Dach na nowo
Pokrycie dachowe trzeba wymienić, gdy nie zapewnia wystarczającej szczelności - blacha ułożona przed kilkudziesięciu laty zupełnie przerdzewiała, albo przedwojenne dachówki poluzowały się, połamały, w efekcie woda leje się na strych. Niektórzy decydują się na tę operację ze względów estetycznych - po prostu chcą mieć ładniejszy dach. Inni wymieniają nie tylko pokrycie, ale i więźbę, z myślą o dodatkowej przestrzeni na poddaszu bądź całkowitej zmianie wyglądu budynku.
Dobrze wykonany dach, w zależności od rodzaju pokrycia, posłuży inwestorowi od jakichś trzydziestu do ponad stu lat. Oczywiście, o ile o niego dbamy i na bieżąco naprawiamy niewielkie uszkodzenia. Producenci blachodachówek zalecają np. ich solidne mycie przynajmniej raz na 5 lat (czasami jest to warunek utrzymania gwarancji). Blacha ze stali, powleczona specjalnymi powłokami, przetrwa na dachu nawet kilkadziesiąt lat, o ile nie zostanie uszkodzona w trakcie montażu (nie wolno ciąć jej szlifierką kątową!) albo przez ocierające się o nią gałęzie. Dachówka ceramiczna ma żywotność szacowaną na przeszło sto lat, pokrycia z miedzi są podobnie trwałe. Drobne szkody w dachach z dachówki najłatwiej naprawić - te można zdejmować i wymieniać pojedynczo. Bez większej rewolucji da się też wymienić rynny czy niektóre obróbki blacharskie.
Wymianę całego pokrycia powinien poprzedzić przegląd dachu, ze szczególnym uwzględnieniem więźby. Jeżeli chcemy zastąpić je cięższym, albo układanym na deskowani...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze