Złączki sprężynowe - tak się teraz łączy przewody!
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2021
4-5 minut
Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone i rozbudowane niż jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną, coraz częściej decydujemy się również na podniesienie komfortu za pomocą mniej lub bardziej zaawansowanych systemów automatyki budynkowej. To wszystko sprawia, że w instalacjach pojawia się coraz więcej przewodów, opraw oświetleniowych, czujników i innych urządzeń.
W efekcie, w domu łączymy ze sobą nie kilkanaście czy kilkadziesiąt, a kilkaset, a nawet kilka tysięcy przewodów. Zapewnienie niezbędnej ze względu na bezpieczeństwo jakości styku przy jednoczesnej presji na szybkość montażu i estetykę wykonania instalacji wymaga zastosowania odpowiedniego osprzętu łączeniowego. Coraz częściej wybieranym przez profesjonalistów rozwiązaniem są szybkozłączki sprężynowe. Poznaj ich zalety i dowiedz się jak dobrać odpowiedni produkt.
Bezpieczna instalacja na lata
We współczesnych instalacjach elektrycznych w mieszkaniach połączenia przewodów coraz częściej realizowane są w puszkach przeznaczonych pod osprzęt (gniazda, łączniki) lub w puszkach umieszczonych w przestrzeni zabudowy g-k (m.in. sufity podwieszane). Szybkie, wygodne i bezpieczne wykonanie zapewniają szybkozłączki WAGO z serii 2273, przeznaczone do jednodrutowych przewodów miedzianych o przekroju do 2,5 mm2.
Ze względu na kompaktowe wymiary nie ma problemu ze zmieszczeniem ich w puszkach. Wy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze