Boom na fotowoltaikę
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2021
6-9 minut
Do niedawna najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii, poza biomasą, były kolektory słoneczne. Obecnie mamy do czynienia z boomem na fotowoltaikę, którą wspierają ogólnopolskie i lokalne programy inwestycyjne.
Kolektory słoneczne i ogniwa PV łączy nie tylko podobny wygląd i sposób montażu, ale przede wszystkim to, że bazują na energii słonecznej. Te pierwsze wykorzystują ją jednak wyłącznie do podgrzewania wody.
Panele fotowoltaiczne są bardziej uniwersalne - dzięki pozyskanej przez nie energii można zasilać urządzenia elektryczne, oświetlenie, a nawet ogrzewać dom.
BUDOWA OGNIW PV
Ogniwo słoneczne jest elementem półprzewodnikowym, tworzącym złącze typu p-n. Pod wpływem padającego nań promieniowania słonecznego (fotonów) powstaje siła elektromotoryczna, bo elektrony przemieszczają się do obszaru n, zaś tzw. dziury do obszaru p. Wynikiem tego ruchu ładunków jest powstanie różnicy potencjałów, czyli prądu elektrycznego.
Ogniwa grupuje się w panele, ponieważ pojedynczy element najpopularniejszego rodzaju, czyli zbudowany na bazie krzemu, daje napięcie zaledwie ok. 0,5 V. Łącząc je szeregowo, uzyskujemy odpowiednio wyższą, użyteczną wartość. Z praktycznego punktu widzenia, najważniejsza je...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze