Ciepła otulina
Dom Energooszczędny Vademecum 2020
9-16 minut
Wełna mineralna jest bardzo popularnym materiałem izolacyjnym. Zdecydowanie dominuje przy ocieplaniu poddaszy i ścian szkieletowych. Jednak występuje również w odmianach przeznaczonych do ścian zewnętrznych, podłóg pływających i wielu innych. Podpowiadamy, jak rozszyfrowywać oznaczenia na opakowaniu i który rodzaj będzie optymalny do konkretnego zastosowania.
Wełna mineralna to materiał dość miękki i elastyczny, o włóknistej strukturze. Stąd właśnie nazwa wełna, choć pod względem składu nic jej nie łączy z owczym runem. Występuje w dwóch zasadniczych odmianach, jako szklana lub skalna, zależnie od użytego surowca.
Szklana i skalna
Szklana powstaje z piasku kwarcowego lub stłuczki szklanej. Ma mniejszą gęstość niż skalna, za to większą sprężystość i mniej pyli. Za to jest wyraźnie mniej odporna na obciążenia niż skalna, dlatego nie stosuje się jej do ociepleń pod tynk cienkowarstwowy, podłóg obciążonych jastrychem czy dachów płaskich. Jest zaś bardzo chętnie używana w konstrukcji ścian szkieletowych, ociepleniu dachów skośnych (drewnianej więźby), stropów drewnianych, podłóg na legarach. Czyli wszędzie tam, gdzie nie potrzeba wytrzymałości mechanicznej. Sprzedawana jest zarówno w postaci mat (w rolkach), jak i płyt.
Skalna, nazywana też kamienną lub bazaltową, jest wytwarzana właśnie z takich skał. Jej charakterystyczne cechy to znaczni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze