Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Popularne powiedzenie mówi, że bez jedzenia przeżyjemy 3 tygodnie, bez wody 3 dni, a bez powietrza zaledwie 3 minuty. To wyjaśnia, dlaczego tak ważna jest wymiana powietrza w domu, czyli wentylacja. Wybór jej rodzaju, a potem staranne wykonanie instalacji to jedna z najważniejszych rzeczy w trakcie budowy.

Bez wody, prądu czy kanalizacji trudno w domu żyć, ale ostatecznie da się to zrobić. Jednak bez wymiany powietrza już sobie nie poradzimy. Chodzi nie tylko o to, że przecież musimy oddychać. Dopływu powietrza wymagają też kotły, piece, a nawet gazowe kuchenki. Ponadto wraz z wymienianym powietrzem usuwamy z domu nadmiar wilgoci i rozmaite zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest żeby wentylacja była przede wszystkim skuteczna i działać tak, żeby nie było zagrożenia zaczadzeniem ani cofnięciem się spalin do pomieszczenia.

Duże znaczenie w praktyce odgrywa cena. Wykonanie wentylacji grawitacyjnej to koszt maksymalnie kilku tysięcy złotych. Natomiast za mechaniczną nawiewno-wywiewną zapłacimy

...