Więźba i dachówki
Dla początkującego inwestora dach to pokrycie - ileż emocji wzbudza wybór materiału (dachówka, blacha, może gonty?) i koloru (szary, ceglasty?). Decyzja jest ważna, bo wpływa na wygląd całego budynku. Warto jednak mieć świadomość, że poza pokryciem dach ma jeszcze dwa elementy: podkład i odpowiadającą za jego trwałość i bezpieczeństwo domowników konstrukcję.
Dach jest jednym z najistotniejszych elementów budynku - chroni go i zgromadzony w nim dobytek przed warunkami atmosferycznymi: deszczem, śniegiem, wiatrem. Współcześnie to skomplikowany układ trzech warstw (licząc od dołu) - konstrukcji, podkładu i pokrycia. Dwie górne odpowiadają za szczelność dachu, dolna za jego stabilność i bezpieczeństwo.
Na polskich domach dominują dachy spadziste, o kącie nachylenia między 30 i 45°. W naszej strefie klimatycznej to rozwiązanie rozsądne - ze skośnej połaci szybko spływa deszczówka, gruba i ciężka warstwa śniegu też się na niej długo nie utrzyma. Ostatnio coraz modniejsze stają się dachy płaskie, wieńczące nowoczesne bryły. Te mają zwykle budowę żelbetową, rzadziej drewnianą. Wersje spadziste prawie zawsze opierają się na drewnianej konstrukcji zwanej więźbą.
Wybór dachu może ograniczać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jego zapisy często określają nie tylko jego kształt czy spadek (np. dwuspadowy, o kącie nachylenia 37,5-45°), ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze