Więźba i dachówki

Dla początkującego inwestora dach to pokrycie - ileż emocji wzbudza wybór materiału (dachówka, blacha, może gonty?) i koloru (szary, ceglasty?). Decyzja jest ważna, bo wpływa na wygląd całego budynku. Warto jednak mieć świadomość, że poza pokryciem dach ma jeszcze dwa elementy: podkład i odpowiadającą za jego trwałość i bezpieczeństwo domowników konstrukcję.

Dach jest jednym z najistotniejszych elementów budynku - chroni go i zgromadzony w nim dobytek przed warunkami atmosferycznymi: deszczem, śniegiem, wiatrem. Współcześnie to skomplikowany układ trzech warstw (licząc od dołu) - konstrukcji, podkładu i pokrycia. Dwie górne odpowiadają za szczelność dachu, dolna za jego stabilność i bezpieczeństwo.

Na polskich domach dominują dachy spadziste, o kącie nachylenia między 30 i 45°. W naszej strefie klimatycznej to rozwiązanie rozsądne - ze skośnej połaci szybko spływa deszczówka, gruba i ciężka warstwa śniegu też się na niej długo nie utrzyma. Ostatnio coraz modniejsze stają się dachy płaskie,

...