Taras jak nowy
Każdy taras wymaga - po krótszym lub dłuższym okresie użytkowania - remontu. Sposób prowadzenia prac naprawczych zależy od jego konstrukcji i rodzaju usterek. W niektórych przypadkach może się okazać, że łatwiej i taniej będzie wybudować nowy taras, niż remontować istniejący.
Wpływ na żywotność tarasu ma sposób zaprojektowania, materiał, z jakiego jest on wykonany, fachowość prac podczas budowy, a także sposób pielęgnacji na etapie użytkowym. Jednak nawet na tarasie dobrze zaprojektowanym, wykonanym i eksploatowanym prędzej czy później dostrzeżemy usterki. Jest to bowiem element domu, który - obok dachu - jest najbardziej narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Latem jego powierzchnia nagrzewa się do kilkudziesięciu °C, jesienią i wiosną na przemian zamarza i odmarza, a zimą często działa na nią siarczysty mróz i zalega na niej śnieg. Przez cały rok natomiast na taras pada, z różną intensywnością, deszcz. Do tego dochodzą obciążenia użytkowe - chodzący po tarasie ludzie, ustawione na nim sprzęty itp.
Nie ma jednej metody modernizacji tarasu - zakres i rodzaj prac zależą od jego stanu oraz konstrukcji. Przyjrzyjmy się trzem typowym przypadkom - remontowi tarasu wykonanego na betonowej płycie, ulokowanego nad pomieszczeniem oraz posa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze