Podłogi i posadzki
4/2019
9-16 minut
Podłogi nie mają istotnego znaczenia w kontekście bezpieczeństwa konstrukcji budynku. Nie wpływają też wyraźnie na energooszczędność. Poprawność wykonania ich wszystkich warstw wpływa natomiast na walory użytkowe oraz trwałość posadzek je wykańczających.
Podłogi wykonuje się na płycie z chudego betonu - jeśli budynek nie jest podpiwniczony oraz na stropie, jeśli jest on użytkowany.
Wszystkie warstwy należy poprawnie zaprojektować, przyjmując rozwiązania dostosowane do miejsca usytuowania podłogi w budynku i sposobu jej eksploatowania - kuchnia, łazienka, salon, garaż. Projektant powinien przemyśleć wszystkie jej warstwy - ocieplenie, izolację akustyczną, warstwę nośną (jastrych) i wykończenie, czyli posadzkę - bo każda z nich pełni ważną funkcję.
Każda warstwa podłogi (tu izolacja ze styropianu i folia stosowana pod ogrzewanie płaszczyznowe) musi być wykonana z odpowiedniego materiału i starannie ułożona.
NIEPRAWIDŁOWO ZAGĘSZCZONE WARSTWY POD CHUDZIAKIEM
W budynkach niepodpiwniczonych pierwszą warstwę na gruncie stanowi najczęściej tzw. chudziak, czyli płyta utworzona z chudego betonu. Aby cała podłoga była stabilna i wytrzymała ważne jest właściwe dobranie i zagęszczenie piasku na jej podbudowę. Nie można stosować...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze