Monika i Maciej – Członkowie Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiali w 2011 r.
Ogrodzenie od frontu: dł. 35 m, wys. 1,60 m. Fundament - gł. 1,20 m, liniowy, zbrojony. Słupki i podmurówka - z prefabrykowanych kształtek betonowych imitujących łupany granit, wykończone czapami. Przęsła - ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej lakierem. Furtki - 3 szt. - główna szer. 1 m z wideodomofonem, dwie 0,90 m do śmietnika. Brama - szer. 5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna z napędem. Reszta ogrodzenia - na monolitycznej podmurówce, ocynkowane słupki i siatka.
Decyzja:
- Maciek - Od frontu chcieliśmy mieć ogrodzenie murowane i reprezentacyjne, na bokach i z tyłu - ocynkowaną siatkę i żywopłot. Sam rozrysowałem układ elementów i szerokość furtek, bramy, zadaszonej wiaty śmietnikowej z dwoma furtkami. Wspólnie z żoną wybraliśmy materiały. Zastosowaliśmy kształtki betonowe imitujące łupany granit, bo mają ładny wygląd i nie potrzebują konserwacji. Są trwalsze i tańsze od piaskowca, którym obłożyliśmy fragmenty elewacji domu. Przęsła, furtki i jednoskrzydłową bramę samonośną zamówiliśmy u ślusarza. To on dobrał przeciwwagę w skrzydle i zamontował elementy ze stali.
Jednoskrzydłowa przesuwna i samonośna brama z napędem ma wygodną dla użytkowników szerokość 5 m.
Rady i przestrogi:
- Monika: Płot z kształtek stawia się szybko - po ułożeniu murków, w otwory trzeba włożyć pręty zbrojeniowe i wypełnić je betonem, oprawić domofon i listownik, szczyty wykończyć czapami. Cięższej pracy wymagało wylanie głębokiego fundamentu z przodu ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze