Wentylacja
Wentylacja
W domach jednorodzinnych za wymianę powietrza odpowiada najczęściej wentylacja grawitacyjna. Niestety, często jest ona nieskuteczna, a do tego przyczynia się do strat energii. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na rekuperację, która jest bardziej ekonomiczna i gwarantuje w domu zdrowsze powietrze.
Wentylacja
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2022 r.
Dom: powierzchnia 254 m2, kubatura 1312 m3; parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 38 cm i grafitowego styropianu o grubości 12 i 20 cm; dach ocieplony wełną mineralną o grubości 30 cm, przykryty dachówką betonową. Lokalizacja - w słońcu. Przy największych oknach pionowych zasłony typu blackout, na dachowych rolety wewnętrzne. Instalacja grzewcza - z podłogówką na całej powierzchni i kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci.
Wentylacja mechaniczna: krzyżowy przeciwprądowy wymiennik ciepła (o powierzchni większej o 25%, w porównaniu z modelami konkurencyjnymi); wydajność 450 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 95%; modulowany zewnętrzny by-pass oraz nagrzewnica wstępna; filtry klasy F7. Przewody wentylacyjne - okrągłe, wykonane z tworzywa sztucznego, o przekroju 100 i 160 mm. Sterowanie - wyświetlacz na centrali i przewodowy regulator ścienny w holu, przy strefie dziennej. Lokalizacja centrali - w pomieszczeniu technicznym, na parterze.
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2022 r.
Sławek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2018 r.
Dom: parterowy, powierzchnia 114 m2, kubatura 300 m3. Dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i styropianu o grubości 20 cm; płaski dach, z izolacją termiczną ze styropianu o grubości od 23 do 41 cm, przykryty papą termozgrzewalną. Na pięciu oknach od strony południa i zachodu podtynkowe rolety zewnętrzne, na innych drewniane żaluzje wewnętrzne. Instalacja grzewcza - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci i 100% podłogówka.
Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem płytowym, wykonanym z tworzywa sztucznego; wydajność 300 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 89%; wentylatory Constant Flow; automatyczny by-pass; automatyczny system ochrony przeciwzamrożeniowej; filtr ISO Coarse 60%, wskaźnik wymiany filtra; klasa efektywności energetycznej A. Sterowanie - regulator koordynujący działanie centrali i kotła na gaz z sieci. Lokalizacja centrali - w pomieszczeniu gospodarczym. Przewody wentylacyjne - okrągłe o średnicy 90 i 160 mm.
Sławek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2018 r.
Filip - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2020 r.
Dom: parterowy z garażem, 150 m2, kubatura 400 m3; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych (grubości 24 cm) i grafitowego styropianu (20 cm); dach ocieplony wełną mineralną (30 cm), pokryty dachówką betonową; przy oknach - zasłony i rolety wewnętrzne; system grzewczy - z podłogówką (100% powierzchni) i kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci; lokalizacja - w słońcu.
Wentylacja mechaniczna: centrala z krzyżowym przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; wydajność 400 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 92%; wentylatory stałoprądowe; automatyczny by-pass; innowacyjny system przeciwzamrożeniowy FPX sterowany elektronicznie; dwustopniowe filtry M5; sterowanie - bardzo rozbudowane, modułowe (Green-T); przewody wentylacyjne - prostokątne o średnicy 75 i 100 mm, przy centrali okrągłe 200 mm; lokalizacja - w kotłowni, w garażu.
Filip - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2020 r.
Roman - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2018 r.
Dom: parterowy, 148 m2, kubatura 500 m3; ściany z bloczków silikatowych (25 cm) i styropianu (16 cm); płaski dach pokryty membraną dachową; trzyszybowe okna bez nawiewników; ogrzewanie - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, podłogówka, w sypialniach grzejniki na ścianach; lokalizacja - w słońcu.
Wentylacja mechaniczna: przeciwprądowy wymiennik ciepła; wydajność 450 m3/h; sprawność odzysku ciepła do 95%; modulowany zewnętrzny by-pass; wentylatory na prąd stały 230 V; filtry klasy F7; sterowanie - wyświetlacz na centrali i regulator ścienny; lokalizacja centrali - w pomieszczeniu technicznym; przewody wentylacyjne - okrągłe, z tworzywa sztucznego, o przekroju 100 i 160 mm.
Roman - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2018 r.
Marek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2021 r.
Dom: parterowy, 180 m2, kubatura 400 m3; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych (25 cm) i wełny mineralnej (25 cm); dach pokryty blachą na rąbek stojący; trzyszybowe okna bez nawiewników; ogrzewanie - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, podłogówka; lokalizacja - w lesie.
Wentylacja mechaniczna: centrala z aluminiowym krzyżowo-przeciwprądowym wymiennikiem ciepła; wydajność 350 m3/h; automatyczny zewnętrzny by-pass; energooszczędne wentylatory; filtry - antysmogowy i klasy G4, M5; sterownik dotykowy; przewody wentylacyjne - okrągłe, wykonane z tworzywa sztucznego, o przekroju 100 i 160 mm; lokalizacja centrali - w kotłowni w garażu.
Marek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2021 r.
Roman - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2008 r.
Dom: trzykondygnacyjny, 250 m2, kubatura 460 m3; dwuwarstwowe ściany z pustaków keramzytobetonowych (39 cm) i styropianu (8 cm); kopertowy dach pokryty dachówką ceramiczną; ogrzewanie - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, grzejniki na ścianach, podłogówka; przy oknach rolety wewnętrzne; lokalizacja - na zalesionej posesji.
Wentylacja mechaniczna: centrala z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła (z aluminium); wydajność 350 m3/h; wentylatory na prąd stały; autorski oszczędny system odszraniania wymiennika ciepła; filtry - nawiew ISO Coarse >75% oraz EPM1 >50%, wywiew ISO Coarse >75%; lokalizacja centrali - na strychu; przewody wentylacyjne - okrągłe o średnicy 100, 160, 200 mm.
Roman - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2008 r.
To ja, REVERSUS, daję 100% świeżego powietrza w twoim domu
Nie ma potrzeby przekonywać nikogo o zaletach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperacja zapewnia zawsze świeże i wolne od zanieczyszczeń powietrze, a dodatkowo odzyskuje ciepło, gwarantując tym samym niższe rachunki za ogrzewanie. Istnieje jednak przekonanie, że system rekuperacji zużywa dużo energii elektrycznej. Zaprzecza temu system rekuperacji Reversus dostarczany przez aeroVent. Oto jego wyróżniające zalety:
To ja, REVERSUS, daję 100% świeżego powietrza w twoim domu
Rekuperacja w małych domach i mieszkaniach
Nowoczesna instalacja rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, od pewnego czasu nie jest luksusem, ale standardem. Budynek stawiany zgodnie z obecnymi przepisami i wymogami jest energooszczędny, a co za tym idzie - szczelny.
Rekuperacja w małych domach i mieszkaniach
W tym numerze
Top produkty
Kredyt i finansowanie inwestycji
Wybór działki
Projekt i wykonawca
Roboty ziemne i fundamenty
Ściany
Stropy
Konstrukcja dachu
Pokrycia dachowe i rynny
Okna, drzwi i rolety
Bramy garażowe
Kotły
Ciepła woda użytkowa
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Pompy ciepła
Panele fotowoltaiczne
Kominy i kominki
Woda w domu
Kanalizacja
Wentylacja
Klimatyzacja
Centralne odkurzanie
Instalacja elektryczna, osprzęt i oświetlenie
Dom bezpieczny i inteligentny
Elewacje
Ściany wewnętrzne i wykańczanie wnętrz
Posadzki
Schody
Tarasy
Nawierzchnie
Ogrodzenia i bramy wjazdowe