Roboty ziemne i fundamenty
ABC Budowania 2024
38-48 minut
Każdy dom musi mieć solidne fundamenty. Rola tego elementu jest nie do przecenienia - to na nim opierają się ściany, strop i dach. Dlatego warto znać kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze fundamentów - od analizy gruntu, po sposób ich wykonania, w zależności od wybranej technologii.
Jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy fundamentów?
Pierwszym krokiem jest zawiadomienie powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego o zamiarze rozpoczęcia robót musimy. Wraz z tym zawiadomieniem należy złożyć oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu takich obowiązków. Trzeba też kupić dziennik budowy i poświadczyć go w starostwie.
Prace na działce można formalnie rozpocząć dopiero po 7 dniach od złożenia zawiadomienia o przystąpieniu do budowy. Kolejny krok to zlecenie uprawnionemu geodecie wytyczenia zarysu budynku w terenie. Czynność ta polega na wbiciu w odpowiednich miejscach palików wyznaczających wszystkie narożniki domu. Geodeta wyznacza też tzw. reper (inaczej punkt wysokościowy albo punkt niwelacyjny) odpowiadający poziomowi "zero" domu. W praktyce jako punkt niwelacyjny przyjmuje się stały element w najbliższym otoczeniu działki np. poziom ogrodzenia, znak na drzewie lub wbija w tym celu oddzielny palik poza obrysem domu. Po wyznaczeniu obrysu budy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze