Bramy garażowe
ABC Budowania 2024
17-22 minuty
Niezbędnym elementem każdego garażu jest brama. Zapewnia ona bezpieczeństwo, a w przypadku ogrzewanych miejsc postojowych stanowi barierę przed zimnem. Jej najważniejszym parametrem jest sposób otwierania. Niektóre modele wymagają specjalnej konstrukcji nadproża, dlatego trzeba je zaplanować już podczas projektowania domu.
Na jakiej zasadzie działają bramy uchylne?
Ich zasadniczym elementem jest jednolita płyta, która unosząc się na prowadnicach najpierw zachodzi nad podjazd, a potem chowa się pod sufitem garażu. Tego typu modele produkuje się ze stali lub aluminium. Ich zaletą jest niższa od segmentowych cena, a także łatwość montażu. Poza tym są uniwersalne - można je zastosować nawet w pomieszczeniu, w którym nadproże ma zaledwie 10 cm.
Wadą większości bram uchylnych jest niezbyt dobra szczelność, co skutkuje uciekaniem z garażu ciepła. Poza tym wymagają sporo miejsca na podjeździe - po otwarciu wysuwają się na ok. 1 m.
Sposób działania bramy uchylnej.
Ile bram zaplanować?
W wielu domach użytkowany jest nie jeden, a dwa samochody. W takim przypadku trzeba zdecydować, czy w garażu zamontujemy jedną, szerszą bramę garażową czy dwie węższe. Decyzję należy podjąć już podczas projektowania budynku, bo otwór w miejscu garażowym trzeba zawczasu dostosować - przedzielając go słupkiem lub w...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze