Magda - Czytelniczka Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2010 r.
ABC Budowania 2024
4-5 minut
Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym, lokalizacja na górce.
Elementy składowe - dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 3 m3, wykonany z polietylenu, w I komorze kosz filtracyjny z kształtkami z tworzywa sztucznego; studzienka rozdzielcza; poletko filtracyjne z sześcioma perforowanymi rurami drenującymi o średnicy 110 mm i długości 7 m, trzy kominki napowietrzające.
Grunt: przepuszczalny, jak na morenie czołowej. Liczba stałych mieszkańców: 4 osoby.
Decyzja: W mazurskiej wiosce, w której kilkanaście lat temu stawialiśmy całoroczny dom z bali, nie było sieci kanalizacyjnej. Okoliczni mieszkańcy na ogół korzystali z szamb, lecz my zbudowaliśmy własną oczyszczalnię ścieków typu drenażowego. Dostosowaliśmy ją do sprzyjającego przepuszczalnego podłoża i pagórkowatego ukształtowania terenu. Warunki środowiskowe umożliwiają ściekom dobry grawitacyjny odpływ i oczyszczanie, trudno było z tego nie skorzystać. Wykonania oczyszczalni, według projektu specjalisty, podjął się generalny wykonawca domu. Na etapie realizacji poletka filtracyjnego, prace nadzorował mój tata (inżynier), ponieważ chciał mieć gwarancję, że np. dreny są owinięte włókniną i ułożone z dobrym spadkiem na podsypce ze żwiru o frakcji 16/32 mm.
Rady i przestrogi:
- Z domu, ulokowanego na szczycie najwyższego wzniesienia, wykonawca wyprowadził rurę kanalizacyjną o długości ponad 20 m. Skierował ją do gotowego osadnika gnilnego z polipropylenu, zagłębionego w długim zboczu....
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze