Monika i Łukasz - Członkowie Klubu Budujemy Dom, płaskie kolektory użytkują od 2012 r., panele PV od 2019 r.
ABC Budowania 2024
6-9 minut
Kolektory słoneczne: płaskie, o powierzchni 2 x 2,33 m2; kąt nachylenia 40°; skierowane na południowy zachód; inne elementy - rury miedziane o długości 2 x 12 m, wypełnione roztworem wody i glikolu; biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 250 l; automatyczny regulator solarny; cel - przygotowywanie c.w.u.
Panele PV: monokrystaliczne; 15 sztuk, każdy po 305 W, moc zainstalowana 4,58 kW; kąt nachylenia 40°; skierowane na południowy wschód i południowy zachód; osprzęt - falownik, optymalizatory, licznik dwukierunkowy, aparatura zabezpieczająca, okablowanie; cel - zasilanie urządzeń elektrycznych, oświetlenia.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny, o powierzchni 143 m2; liczba stałych użytkowników - wcześniej 3 osoby, obecnie 2.
Decyzja: Monika - w okolicy, gdzie mieszkamy, nie ma gazu z sieci, dlatego do ogrzewania wykorzystujemy gaz płynny. W celu obniżenia kosztów, w 2012 r. zdecydowaliśmy się na założenie kolektorów słonecznych. Wykonawcy, z firmy dystrybuującej gaz płynny, polecili nam kolegów z firmy montującej solary, wspólnie opracowali do naszego domu gazowy i solarny układ grzewczy, a następnie go wykonali. Zastosowali kolektory płaskie, bo przede wszystkim zależało nam na tanim przygotowywaniu c.w.u. Ze względu na częste wyłączenia prądu, poprosiliśmy o skuteczne zabezpieczenie instalacji solarnej przed przegrzaniem się w momencie, kiedy kolektory intensywnie pracują, a my nie zużywamy ciepłej wody - zamontowali zatem nowoczesny układ solarny z zasobnikiem 250 l i systemem drain back. Chcieliśmy też, żeby zasobnik c.w.u. umieścili we wnęce kotłowni, bo wtedy w reszcie przechodniego pomieszczenia jest przestrzeń na pralnię z suszarnią (kupiliśmy wąski i wysoki zasobnik, który był droższy, niż typowe)...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze