Dom: 280 m2, murowany, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem i garażem. Wentylacja grawitacyjna.
Instalacja grzewcza: wodna, pompowa i ogrzewanie podłogowe (na całym parterze, w łazienkach i pralni). Przewody - z rur wielowarstwowych z tworzyw sztucznych; system rozdzielaczowy podłączenia grzejników; na rozdzielaczach odpowietrzniki automatyczne, na grzejnikach - ręczne. Źródła ciepła - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, kominek z DGP.
Grzejniki: 1. Kanałowe - z konwekcją naturalną, w salonie, przy dwóch oknach tarasowych w wykuszach. 2. Ozdobne - jeden srebrny z relingiem w korytarzu na parterze; dwa ze szkłem od frontu w korytarzu na poddaszu. 3. Dwu- i trzypłytowe - w jadalni, w sypialniach. Docelowo sterowanie grzejnikami będzie się odbywać przy użyciu inteligentnego systemu automatyki domowej, obecnie służą do tego termostaty i regulatory pokojowe.
Decyzja: Estetyka jest dla mnie ważna, dlatego nie chciałam zakładać zwykłych płytowych grzejników. Przy największych przeszkleniach w salonie, zastosowałam grzejniki kanałowe, a przy wejściu do kuchni - dekoracyjny. Inny model ozdobny przeznaczyłam do korytarza na poddaszu. Natomiast do mniej wyeksponowanych pomieszczeń - tradycyjne elementy dwu- i trzypłytowe. Rozmaite warianty (na parterze zleciłam też wykonanie ogrzewania podłogowego, kominka z DGP), podłączone do oddzielnych obiegów, dają mi poczucie, że zapewniłam rodzinie bezpieczeństwo grzewcze i możliwość różnorakiego operowania instalacją c.o., kominkową.
Rady i przestrogi:
- Do korytarza na poddaszu, z którego korzysta tylko rodzina, przeznaczyłam dwa identyczne ozdobne grzejniki w kolorze białym, z taflą szkła przykręcaną do korpusu, pod którą można umieścić plakat itp. Ja wykorzystałam zdjęcia rodzinne. Fotki oddałam do drukarni, zleciłam wykonanie z nich kolażu. Potem wydrukowany arkusz włożyłam pod szkło. Kiedy przecho...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze