Marek - Czytelnik Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2021 r.
ABC Budowania 2024
4-5 minut
Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym. Elementy składowe - dwukomorowy osadnik gnilny z tworzywa sztucznego, o pojemności 2,5 m3; studzienka rozdzielcza; poletko filtracyjne z trzema perforowanymi rurami drenażowymi o długości 14 m i trzema kominkami odpowietrzającymi.
Grunt: piaszczysty, przepuszczalny. Liczba stałych mieszkańców: 2 osoby.
Decyzja: Wykluczyliśmy budowanie szamba, bo lokalizacja domu sprzyjała zastosowaniu oczyszczalni ścieków. To dlatego, że działka jest duża (1800 m2), z piaszczystym gruntem, wydmą i spadkiem, a w naszej miejscowości nie planuje się kanalizacji. Poza tym często słyszymy narzekania taty, który musi pilnować, żeby jego szambo się nie przelało, ponosi wysokie koszty odbioru ścieków. Zachętą była też możliwość wykorzystania grawitacyjnego drenażowego systemu, który jest tani na etapie inwestycyjnym i eksploatacyjnym. Tu nie ma się co zepsuć, ponieważ nie zawiera przepompowni i elementów elektrycznych. Model urządzenia, z atestami i certyfikatem oraz z gwarancją na 25 lat, dobraliśmy z projektantem, natomiast wykonawcę polecił producent oczyszczalni. Projekt systemu odbierającego ścieki dołączyliśmy do projektu domu.
Rady i przestrogi:
- Realizacja trwała dzień. Instalator używał małej koparki, sprowadził m.in. perforowane rury drenażowe, włókninę, żwir. Osadnik gnilny osadził kilkanaście ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze