Pokrycia dachowe i rynny

Wybierając pokrycie dachowe nie należy kierować się wyłącznie osobistymi preferencjami. Trzeba również wziąć pod uwagę lokalne uwarunkowania prawne, a także to, jaka jest specyfika dachu. Najważniejsze są takie czynniki, jak dopuszczalne obciążenie więźby, kształt konstrukcji oraz kąt nachylenia.
Czym jest dopuszczalne obciążenie więźby?
Każda więźba dachowa ma określoną wytrzymałość na obciążenie, zdefiniowaną przez konstruktora. Dokonując obliczeń bierze on pod uwagę kilka elementów - obciążenie śniegiem, parciem wiatru, ciężarem poruszającego się po dachu człowieka, a także samym pokryciem. Jego wagę trzeba dopasować do konstrukcji więźby. Zastosowanie zbyt ciężkiego materiału wykończeniowego może skutkować jej nadmiernym ugięciem i uszkodzeniem.
Pokrycia dachowe dzielą się na lekkie i ciężkie. Do tych pierwszych zalicza się materiały bitumiczne i blaszane. Ich waga nie przekracza 15 kg/m2. Wyroby ciężkie to łupek kamienny 30-40 kg/m2), strzecha (40-80 kg/m2) oraz dachówki - cementowe (40-60 kg/m2) i ceramiczne (40-90 kg/m2). Jak widać, pokrycia znacznie różnią się od siebie wagą. Lekkie można ułożyć na każdej konstrukcji, ciężkie natomiast wymagają odpowiednio wytrzymałej więźby, co wiąże się z większym kosztem jej wykonania.
Czy pokrycie trzeba dopasować do kształtu dac...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
