Stropy
ABC Budowania 2024
9-16 minut
Stropy to jedne z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Oddzielają kondygnacje, przenoszą obciążenia - własne, użytkowe oraz warstw podłogowych i ścian działowych, a także mogą być tarczą usztywniającą całą konstrukcję budynku. Czym się kierować przy wyborze technologii, w jakiej mają być wykonane?
Jak wykonuje się stropy gęstożebrowe?
Konstrukcję takich stropów tworzą gęsto rozmieszczone (co 40-60 cm), oparte końcami na ścianach nośnych, stalowo-betonowe belki, pomiędzy którymi układa się pustaki z ceramiki, betonu lekkiego lub styropianu. Całość zalewa się kilkucentymetrową warstwą betonu. W zależności od rodzaju elementów wypełniających, można spotkać się z różnymi nazwami tego typu stropów. Najpopularniejsze są konstrukcje typu Teriva, inne - rzadziej spotykane - to np. ceram i fert.
Obok szybkiego montażu zaletą tej technologii jest też to, że podczas budowy nie trzeba używać ciężkiego sprzętu. Ponadto elementy prefabrykowane do takich stropów są powszechnie dostępne, a technologia dobrze znana ekipom budowlanym.
Wadą stropów gęstożebrowych, w których pomiędzy żebrami układa się pustaki, jest nie najlepsza izolacyjność akustyczna. Jednak w praktyce nie ma to większego znaczenia, gdyż obecnie standardem jest wykonanie na stropie tzw. podłogi pływającej, czyli ułożenie jast...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze