Ania i Bartek - Członkowie Klubu Budujących Dom, biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2020 r.
ABC Budowania 2024
4-5 minut
Oczyszczalnia ścieków: certyfikowana biologiczna z osadem czynnym; norweska opatentowana technologia oczyszczania VFL; efektywność oczyszczania 98,2% (BZT5). Elementy składowe - cylindryczny, sześciokomorowy zbiornik (m.in. z komorą beztlenową, napowietrzania, klarowania końcowego, retencyjną), wykonany ze wzmocnionego polipropylenu; dyfuzory drobnopęcherzykowe do napowietrzania; pompa mamutowa; elektroniczny regulator itp.
Grunt: ilasty, okresowo podmokły. Liczba stałych mieszkańców: 2.
Decyzja: Ania - Posesja ma ilasty grunt i rozciąga się w zagłębieniu terenu, ponadto - na terenie nieskanalizowanym, znajdującym się przy parku krajobrazowym. Nawiązaliśmy zatem kontakt z pracownikiem Nadleśnictwa i Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” (w jednej osobie) i poprosiliśmy o dobranie aparatury do - oczyszczania ścieków oraz zagospodarowania wody opadowej na działce. Od niego dowiedzieliśmy się, że nie możemy zastosować drenażowej oczyszczalni, za to polecił firmę, zajmującą się montażem odmian biologicznych i systemów retencyjno-rozsączających. Jeżeli chodzi o ścieki, to wykonawca zarekomendował innowacyjny i energooszczędny model biologiczny z osadem czynnym. Taki zajmuje bowiem mało miejsca, można go zastosować bez względu na rodzaj gruntu, wysokość wód gruntowych. W umówionym terminie realizował oba systemy.
Rady i przestrogi:
- Bartek: Ekipa jednym transportem przywiozła wszystkie elementy składowe (też do pięciu tuneli rozsączających o różnej długości). Sa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze