Dom: powierzchnia 159,20 m2; drewniany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany w dwukondygnacyjnej części z bala świerkowego (25 cm) z ociepleniem pianą PUR (od wewnątrz, 15 cm), w jednokondygnacyjnej - konstrukcja szkieletu drewnianego (wewnątrz warstwa ocieplenia z piany PUR, 15 cm), na zewnątrz izolacja ze styropianu (10 cm). Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, w oknach zasłony. Lokalizacja - na częściowo zadrzewionej działce.
Klimatyzacja: jednostka zewnętrzna typu split z jednostką wewnętrzną; moc chłodnicza 2,6-7,0 kW, moc grzewcza 2,9-7,3 kW. Funkcje to auto, chłodzenie, grzanie, wentylacja; technologia DC inwerter; filtr siatkowy o zwiększonej gęstości HD; ekologiczny czynnik R32; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - pilot bezprzewodowy. Lokalizacja - na parterze.
Decyzja: Postanowiliśmy zamontować klimatyzację po roku od przeprowadzki, bo podczas upałów sama wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła niedostatecznie schładzała powietrze. Kolega zakłada tego typu systemy, zatem zaprosiliśmy go do obejrzenia domu. Doradził posługiwanie się jednym mocnym urządzeniem. Dobrał model i wykonał instalację, która rzeczywiście skutecznie schładza parter, ponadto umożliwia ogrzanie go w tzw. okresach przejściowych (chcieliśmy mieć taką opcję, bo ułatwia zmniejszenie zużycia peletu).
Rady i przestrogi:
- Dość dużą jednostkę wewnętrzną instalator usytuował pod sufitem na granicy jadalni i kuchni oraz w taki sposób dopasował jej wygląd, żeby wtapiała się kolorystycznie w wystrój wnętrza. Jednostkę zewnętrzną zamontował na ścianie poddasza, miał do niej łatwy dostęp z płaskiego dachu. Dzięki takiej lokalizacji obu modułów, rurociąg jest bardzo krótki (przez ścianę zewnętrzną), łatwo też było ułożyć jego część przeznaczoną do odprowadzania skroplin. Do tej po...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze