Ewa i Grzegorz - Czytelnicy Budujemy Dom, kolektory rurowe próżniowe użytkują od 2011 r., panele PV od 2021 r.
ABC Budowania 2024
6-9 minut
Cieczowa instalacja solarna: kolektory rurowe próżniowe; powierzchnia 2 x 4,5 m2; instalacja z rur miedzianych o długości 2 x 12 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. 300 l; automatyczny regulator solarny; kąt nachylenia 30°; wystawa południowo-zachodnia; gwarancja 3 lata; cel - przygotowywanie c.w.u.
Panele fotowoltaiczne: monokrystaliczne; 23 sztuki, moc zainstalowana 7,9 kW; 2 falowniki, licznik dwukierunkowy, aparatura zabezpieczająca, okablowanie; cel - zasilenie urządzeń elektrycznych, oświetlenia.
Dom: parterowy, powierzchnia 120 m2; kubatura 904 m3. Liczba stałych użytkowników - obecnie 2 osoby.
Decyzja: w 2007 r. rozbudowę sieci gazu ziemnego do naszego domu wyceniono na 28 000 zł. Przy tak wysokim koszcie, rezygnowaliśmy z realizacji, ponieważ wtedy nie mieliśmy sąsiadów, z którymi mogliśmy go podzielić. Uznaliśmy, że dopóki będziemy mogli udźwignąć worki z opałem, ważące aż 25 kg, to do ogrzewania wykorzystamy węgiel. Zleciliśmy założenie wodnej instalacji grzewczej, z grzejnikami na ścianach, ogrzewaniem podłogowym na 40% powierzchni parteru, kotłem na groszek węglowy. Model kotła dobrał przedstawiciel renomowanego polskiego producenta, z firmy znajdującej się po sąsiedzku. Zgodnie z naszą prośbą, było to nowoczesne urządzenie (o mocy 17 kW, z dużym zasobnikiem na paliwo, automatycznym sterownikiem i podajnikiem opału). Po czterech latach, zamontowaliśmy na dachu próżniowe kolektory słoneczne, które ułatwiły nam przygotowywanie c.w.u. - wcześniej w lecie męczyliśmy się z gorącem buchającym z kotłowni, przez cały rok musieliśmy też sprzątać kurz i pył węglowy, wpadające do ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze