Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
ABC Budowania 2024
49-60 minut
Ciepło wytworzone przez kocioł lub pompę ciepła można rozprowadzić po domu przez grzejniki bądź ogrzewanie podłogowe. Oba systemy mają zalety i wady. Przed podjęciem decyzji warto więc zapoznać się z ich charakterystyką.
Jak działają grzejniki?
Grzejniki przekazują ciepło do otoczenia na dwa sposoby: przez konwekcję lub promieniowanie. Konwekcja to inaczej ruch powietrza wewnątrz pomieszczeń. Grzejnik, podgrzewając powietrze w swoim bezpośrednim otoczeniu, powoduje, że staje się ono lżejsze i zaczyna unosić się ku górze. W miarę jak się wznosi, zastępuje je chłodniejsze powietrze przemieszczające się od dołu, tworząc ciągły obieg, który efektywnie rozprowadza ciepło po całym pomieszczeniu.
Z kolei promieniowanie polega na bezpośrednim przekazywaniu ciepła przez grzejnik do otaczających go powierzchni - takich jak ściany, meble czy obecne w pomieszczeniu osoby - za pomocą fal elektromagnetycznych. Ciepło emitowane w ten sposób jest wchłaniane przez różne powierzchnie, które następnie również oddają je do otoczenia, zwiększając ogólną temperaturę w danym pomieszczeniu.
W praktyce wiele nowoczesnych grzejników wykorzystuje kombinację obu tych metod. I tak konwektory są typowymi grzejnikami konwekcyjnym...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze