Zbiornik na deszczówkę
Praktyczna Szkoła Budowania - Instalacje 2021
4-5 minut
Wodę deszczową należy traktować jako łatwą do pozyskania wodę użytkową, która może być wykorzystana do podlewania ogrodu, mycia pojazdów, czy też prac porządkowych w budynkach i ich otoczeniu. Należy pamiętać, że taką wodę można wykorzystać do zasilania spłuczek w toaletach jak i do pralki.
Pozyskanie wody z innych źródeł, niż np. wodociąg, staje się w ostatnim czasie ważnym tematem i jest rozwiązaniem sprzyjającym ochronie środowiska. Jest to element małej retencji, czyli prostego rozwiązania mającego na celu gromadzenie wody i jej lokalne wykorzystanie.
Zbiornik na wodę deszczową może również pełnić rolę rezerwuaru wody, który w okresie suszy zapewni nam możliwość podlewania ogrodu, zwłaszcza w skrajnych sytuacjach, gdy zostanie wprowadzony przez gminę zakaz podlewania ogrodów przydomowych, terenów zielonych wodą z sieci. Deficyt wody w okresie suszy jest realnym problemem i należy inwestować w rozwiązania, które ochronią nas i nasz ogród przed konsekwencjami.
Najpopularniejszymi zbiornikami na wodę deszczową są te o pojemności 2, 3 oraz 5 m3. Zależy to od powierzchni dachu, z którego zbieramy wodę z opadów oraz wielkości ogrodu. Wspomniane zbiorniki mają konstrukcję jednopłaszczową i formowane są w całości - gwarantuje to ich trwałość i szczelność.
Niezale...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze