Jak zamieszkać na poddaszu?
Moda na urządzanie poddaszy mieszkalnych, zamiast zwykłych strychów, trwa nieprzerwanie od ponad 30 lat. Przy czym dotyczy nie tylko nowych domów, ale także tych starszych. Nie ma się co temu dziwić, bo wygospodarowanie pomieszczeń użytkowych pod skosami dachu to najprostszy, a często też jedyny rozsądny sposób powiększenia użytecznego metrażu domu.
Adaptacja poddasza to najczęściej wygospodarowanie na nim dodatkowych pokoi mieszkalnych. Jednak nie zawsze musi oznaczać, że na poddaszu znajdą się używane stale sypialnie. Czasem wystarcza nam nawet możliwość urządzenia niewielkiego gabinetu, pracowni artystycznej, siłowni czy sauny. Możliwych wariantów jest mnóstwo, a to właśnie od poziomu naszych oczekiwań będzie zależeć konieczny zakres prac, stopień ich trudności i koszt całego przedsięwzięcia.
Z MYŚLĄ O ADAPTACJI
Najwygodniej, jeżeli o możliwości zagospodarowania poddasza pomyślano już przy projektowaniu domu. W ofertach pracowni architektonicznych znajdziemy projekty przewidziane do takiej dwuetapowej realizacji. W ich przypadku możemy mieć pewność, że żadna z zasadniczych cech domu - np. wytrzymałość stropu lub konstrukcja więźby dachowej - nie będzie przeszkodą w takiej adaptacji.
Jednak ta kategoria projektów obejmuje tak naprawdę dwie zasadniczo różne grupy. Pierwsza to domy, w których z założenia górę wykańcza się rok...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze