Nowa stolarka

Przez nieszczelne okna i drzwi z domu ucieka nawet 30% ciepła. Jeśli chcemy mniej wydawać na ogrzewanie, wymiana wypaczonej i rozeschniętej stolarki jest niezbędna. Gdy inwestor myśli o skorzystaniu z dopłat z programu Czyste Powietrze lub z ulgi termomodernizacyjnej, zamontować może tylko okna i drzwi spełniające Warunki Techniczne 2021.
Stolarkę wymienia się z różnych powodów - bo od okien wieje, drzwi wejściowe są brzydkie albo nie pasują do odświeżonej elewacji itd. W czasach znacznych podwyżek cen węgla, gazu i prądu, argument ekonomiczny, czyli chęć obniżenia rachunków za ogrzewanie, wysuwa się na pierwszy plan.
Współczesna stolarka jest zdecydowanie cieplejsza od dawnej, nawet jeśli ta ma tylko dwadzieścia lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wartość współczynnika przenikania ciepła Uw okna pionowego (i drzwi balkonowych) nie może przekraczać 0,9 W/(m²·K), okna dachowego 1,1. Dla drzwi wejściowych ten parametr wynosi 1,3.
Uw okna wyprodukowanego ćwierć wieku temu jest nawet trzy razy wyższy, a im jego wartość większa, tym więcej ciepła ucieka na zewnątrz.
Żeby wymiana stolarki przebiegła sprawnie, należy się do niej dobrze przygotować. Najlepiej, żeby otwory zmierzyli monterzy z autoryzacją producenta (jeśli zrobimy to sami, a zamówione okna czy drzwi nie będą pasować, będzie to wyłącznie nasz problem)....
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
