Odnowienie posadzki
Miejscowe zarysowania parkietu można naprawić, pękniętą płytkę i uszkodzony panel - zastąpić nowym elementem. Zniszczenie sporej powierzchni posadzki na ogół oznacza konieczność wymiany całości. W bardzo starych budynkach przy okazji takich prac warto sprawdzić stan pozostałych warstw podłogi i jeśli trzeba - również je zmodernizować. Wszak posadzka w każdym domu jest intensywnie użytkowana i z biegiem lat traci na atrakcyjności.
Najprościej i najtaniej naprawić, oczywiście, miejscowe uszkodzenia lub, jeśli to możliwe, wymienić wadliwy element na nowy. Nie zawsze jednak jest to wykonalne. Poza tym efekt takich prac niekiedy odbiega od oczekiwanego - naprawiona część może nieznacznie różnić się od starej odcieniem i podłoga nie będzie wyglądać jednolicie. Jeżeli posadzka ma stabilną i równą powierzchnię, a tylko znudził się nam jej wzór, można przykryć ją nowym materiałem. To też dość szybkie i ekonomiczne rozwiązanie, bowiem nie trzeba poświęcić czasu na zrywanie poprzedniego pokrycia i wyrównywanie podłoża. Należy pamiętać, że w takim przypadku poziom wykończonej posadzki się podniesie nawet o 2-3 cm i może pojawić się problem z wyrównaniem poziomów z resztą pomieszczeń, z otwieraniem i zamykaniem drzwi oraz wysokością skrajnych stopni schodów.
Przy generalnych remontach najczęściej okazuje się, że konieczne jest całkowite usunięcie posadzki i utworzenie nowej, bo na przykład niezbędna jest naprawa odkształ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze