Nie tylko nowe rury
Instalacja wodno-kanalizacyjna niewątpliwie nie wzbudza takich emocji jak ogrzewanie czy wentylacja. Jednak to właśnie prawidłowo wykonane odprowadzenie ścieków i doprowadzenie wody jest warunkiem koniecznym bezproblemowego działania wszystkich sanitariatów. Niejednokrotnie okazuje się, że te instalacje trzeba wykonać zupełnie na nowo. To spore wyzwanie, ale też okazja, żeby wiele rzeczy zrobić lepiej niż wcześniej.
Zasady budowy instalacji kanalizacyjnej, czyli zapewniającej odprowadzenie ścieków nie są specjalnie skomplikowane. Co nie znaczy, że w praktyce trzymanie się ich jest łatwe! Czasem drobny z pozoru błąd może poważnie zaburzyć działanie całości. Ponadto remont lub modernizacja zwykle są trudniejsze, niż budowa prowadzona od zera, w nowym domu. Rzadko kiedy prace ograniczają się przecież do samej wymiany rur i przyborów sanitarnych na nowe, ale tego samego rodzaju i ustawione w tym samym miejscu. Zastąpienie wanny prysznicem albo przesunięcie sedesu o metr może okazać się całkiem poważnym przedsięwzięciem. Nie mówiąc już o urządzeniu łazienki tam gdzie wcześniej jej nie było (np. na poddaszu).
Zasadniczą sprawą jest sam sposób działania instalacji kanalizacyjnej oraz duża średnica (40-110 mm) używanych w niej rur. Prawie zawsze bowiem spływ ścieków odbywa się grawitacyjnie, czyli poruszają się one bezciśnieniowo, wyłącznie pod własnym ciężarem. Wymaga to układania rur ze stałym niewie...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze