Wygoda i bezpieczeństwo

Odpowiednio dobrana instalacja inteligentna zapewnia domownikom duży komfort na co dzień. Uruchamianie ogrzewania na czas, podnoszenie rolet o poranku, zamykanie okien przed burzą, automatyczne otwieranie drzwi czy włączanie oświetlenia to tylko niektóre z możliwych rozwiązań.
W użytkowanych już domach najprościej zastosować system bezprzewodowy, którego największym atutem jest prostota wykonania. Niezbyt złożony układ tego typu może wykonać i skonfigurować nawet doświadczony majsterkowicz. Komponenty bezprzewodowe (czujniki ruchu, łączniki ścienne itp.) są jednak droższe od kablowych. Ponadto trzeba pamiętać, że bez fachowej wiedzy i narzędzi się nie obejdzie. Niezbędne będzie m.in. doprowadzenie i podłączenie zasilania do elementów wykonawczych - przykładowo rolety mogą być obsługiwane bezprzewodowym przyciskiem przyklejonym do ściany, ale ich napęd i tak musi być zasilany prądem z sieci i trzeba go połączyć z bezprzewodowym modułem sterującym.
Zaletą systemów kablowych jest pewność działania, bo przesyłane sygnały są mniej podatne na zakłócenia. Nie ma też problemu z zanikaniem zasięgu lub rozładowaniem się baterii. Niestety w wykończonych, użytkowanych domach kłopotliwe jest układanie przewodów.
ZDANIEM EKSPERTA: Projekt domu, a nowoczesne insta...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
