Po pierwsze ocieplić!

Choć podstawowym warunkiem skorzystania z programu Czyste Powietrze jest likwidacja przestarzałego źródła ciepła, to fachowcy są zgodni, że właściwa kolejność przedsięwzięć termomodernizacyjnych jest inna. Najpierw należy budynek ocieplić, potem modernizować instalację grzewczą. Bo im lepiej dom jest zaizolowany termicznie, tym mniej energii potrzeba, żeby go ogrzać.
Przepisy dotyczące zapotrzebowania domów na energię są w ostatnich latach mocno zaostrzane. Obowiązujące od końca ubiegłego roku Warunki Techniczne 2021 pozwalają wznosić jedynie takie budynki, o których jeszcze niedawno mówiło się: energooszczędne.
Przez nieocieplone przegrody z domu ucieka ciepło - jakieś 15-25% przez mury, 10-25% przez pozbawiony izolacji dach, przez podłogę na gruncie 3-6%, przez nieszczelne okna i drzwi 20-30%, straty przez kominy i wentylację to 30-40%.
Jeden z najważniejszych we współczesnym budownictwie parametrów - współczynnik przenikania ciepła U - w odniesieniu do ścian zewnętrznych w nowym domu nie może przekraczać 0,20 W/(m2·K). Do końca ubiegłego roku było to 0,23, zaś w starszych budynkach jest on często kilkukrotnie wyższy! Z reguły im dom ma więcej lat, tym bardziej jest energochłonny. Na początku lat 80. ub. stulecia zgodne z przepisami U ścian wynosiło 0,75 W/(m2·K), w latach 60. było to 1,16, czyli prawie 6 razy tyle, co dziś!
Izolacja termicz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
