Według szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii w naszym kraju do termomodernizacji kwalifikuje się aż 4 miliony domów jednorodzinnych. Ponieważ obecnie ceny nośników energii rosną w zastraszającym tempie warto rozważyć przeprowadzenie termomodernizacji budynku. To jedyna droga do obniżenia kosztów eksploatacyjnych, ale ma ona też wpływ na podwyższenie wartości domu nawet o 15–20%. Oczywiście jest to stosunkowo kosztowna inwestycja.
Stary dom w pierwszej kolejności trzeba ocieplić, wymienić stolarkę otworową, źródło ciepła oraz instalację grzewczą. Warto też zastanowić się nad zamontowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i dodaniem systemu instalacji kolektorów słonecznych lub fotowoltaiki. Każdy inwestor zastanowi się w tym miejscu, ile to będzie kosztowało.
Remont niewielkiego domu to koszt ok. 50 000–60 000 zł. Jeżeli postanowimy podejść do niego bardziej kompleksowo to trzeba się liczyć z wydatkiem nawet 100 000 zł. Skąd wziąć pieniądze na te inwestycje? Można o nie wnioskować np. z programu „Czyste Powietrze" oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Wszystkie zasady tego dofinansowania, a także wszystkich innych obowiązujących programów dopłat opisujemy w artykule Pieniądze do wzięcia (str. 52). Zachęcam też do lektury pozostałych artykułów z tego wydania, opisujemy w nich wszystkie zagadnienia z którymi spotkacie się Państwo planując oraz wykonując modernizację i remont swojego domu.
Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński