Zatrzymać cenne ciepło

Normy dotyczące energooszczędności budynków są od lat zaostrzane, dlatego planując budowę lub remont domu warto rozważyć zastosowanie rozwiązań, które pozwalają oszczędzać energię. Jednym z nich jest wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja.
W każdym domu niezbędny jest skuteczny system wymiany powietrza - z wnętrz trzeba usuwać zużyte i zastępować je świeżym z zewnątrz. Tak nakazują przepisy, ale to również kwestia naszego zdrowia.
W słabo wentylowanych pomieszczeniach gorzej się czujemy, a wytwarzany przez człowieka - podczas oddychania i w wyniku pracy kuchenek, kominków, kotłów, pieców - dwutlenek węgla, w dużych stężeniach może być niebezpieczny dla zdrowia. Z kolei gromadząca się w pomieszczeniach para wodna, powstająca choćby podczas kąpieli, gotowania czy suszenia prania, prowadzi do zawilgocenia budynku, co jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów domowych.
W budynkach jednorodzinnych wymiana powietrza realizowana jest zazwyczaj przez wentylację grawitacyjną. Polega ona na wykorzystaniu naturalnego zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego temperatury, gęstości i ciśnienia. To z zewnątrz, chłodne, gęstsze, wypiera z wnętrza domu powietrze zużyte, które ma wyższą temperaturę i jest...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
