Odpływ liniowy w remontowanej łazience
11-12/2021
9-16 minut
Jesteśmy z mężem na etapie projektowania łazienki w remontowanym domu. Podoba nam się bardzo prysznic bez tradycyjnego brodzika, z posadzką wyłożoną płytkami, takimi jak w całym tym pomieszczeniu. Wiem, że w takim wariancie konieczny jest odpływ liniowy zamontowany w podłodze lub w ścianie lub wpust podłogowy. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby można było go wykonać? Czy w każdej łazience jest to do zrobienia?
Łazienkowy odpływ liniowy najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu. Można wtedy przewidzieć taką grubość stropu i poszczególnych warstw podłogi, by zmieścić w niej rynienkę z syfonem oraz podejście kanalizacyjne, które musi być ułożone z 2% spadkiem w kierunku pionu.
Grubość stropu powinna wynosić przynajmniej 20-25 cm, ponieważ wszystkie elementy przyłączeniowe mają zwykle około 15 cm wysokości.
Jeżeli planujemy odpływ liniowy na parterze budynku niepodpiwniczonego, najpierw trzeba doprowadzić do łazienki rurę kanalizacyjną o średnicy 50-75 mm (im jest dłuższa, tym jej średnica powinna być większa). W strefie prysznica nie wylewa się posadzki, bo po założeniu rynienki i syfonu podłogę trzeba będzie wykonać z odpowiednim spadkiem.
Na piętrze podejście kanalizacyjne montuje się w stropie, łącząc je z pionem kanalizacyjnym. Miejsce na elementy odpływu zostawia się na etapie wylewania stropu.
Podczas remontu domu, w większości przypadków taki odpływ też można dodać, pod war...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze