Pompy ciepła jako źródło ciepła w istniejących domach
11-12/2021
4-5 minut
W roku 2006 pojawiły się na rynku pompy ciepła powietrze-woda przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu ich popularność znacznie wzrosła, zwłaszcza w przypadku obiektów rezydencyjnych. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie biorą pod uwagę pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich nowych domów. Pojawia się pytanie, jakie są możliwości dla budynków istniejących?
W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła popularność pomp ciepła jako źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Powodów jest wiele, m.in. coraz łagodniejsze zimy, wzrost zaufania do technologii pomp ciepła, większa wiedza inwestorów oraz instalatorów na ich temat, niższe ceny tego typu rozwiązań i rosnąca świadomość ekologiczna Polaków. Pojawiły się także różne programy dofinansowań, takie jak „Czyste Powietrze” czy ulga termomodernizacyjna, które wspierają zastosowanie pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych lub umożliwiają otrzymanie dofinansowania na wymianę starych źródeł ciepła. Czy przy wymianie starego kotła na paliwo stałe lub gazowego można rozważać montaż pompy ciepła?
POMPY WYSOKOTEMPERATUROWE POWIETRZE-WODA
Na rynku dostępne są pompy ciepła pozwalające na podgrzanie wody grzewczej nawet do temperatury 70-80°C. W domu wyposażonym w instalację ogrzewania wysokotemperaturowego (temperatura wody zasilającej na poziomie 55-70°C) z grzejnikami można zastąpić istniejące źródło ci...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze