Nie tylko kocioł
Jednym z podstawowych celów programu Czyste Powietrze jest eliminacja kopciuchów, zatruwających powietrze i ludzi, którzy nim oddychają. Inwestorzy, chcący skorzystać z państwowych dopłat do termomodernizacji, muszą wymienić źródło ciepła na ekologiczne. Niekiedy wiąże się to z koniecznością przerobienia całej instalacji grzewczej.
Od uruchomienia programu Czyste Powietrze podkreślano, że jednym z jego głównych celów jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery i poprawa jakości powietrza. Czemu ma służyć wymiana starych pieców i kotłów na paliwa stałe na nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła. Zadanie jest niebagatelne, bo przyjęto, że przez nieco ponad 10 lat zlikwidowane zostaną 3 mln starych, wszystkopalnych pieców.
Do złomowania kopciuchów Polaków mają zachęcić dopłaty z programu Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna. Poza marchewką jest też kij - to uchwały antysmogowe, przyjmowane przez sejmiki wojewódzkie. Dziś obowiązują już w zdecydowanej większości województw i wprowadzają zakaz używania pozaklasowych kotłów na paliwa stałe - przeważnie od początku 2023 lub 2024 r. Potem z kotłowni trzeba będzie wyrzucić urządzenia klasy 3 i 4, żeby finalnie (w większości regionów po 1 stycznia 2028 r.) została tylko klasa 5. Ograniczenia dotyczą również kominków.
Pozaklasowe kopciuchy, ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze