Porady eksperta - rubryki stałe

Fundament czy płyta?
Niedługo zacznę budowę domu i muszę rozstrzygnąć pierwszą ważną decyzję: na jakie fundamenty się zdecydować? Do niedawna byłem przekonany, że wybiorę tradycyjny sposób, czyli ławę fundamentową. Jednak ostatnio znajomy zaczął mnie namawiać na płytę fundamentową. Czy warto wybrać takie rozwiązanie? Jakie są jego zalety, w porównaniu z typowym fundamentem? Czy muszę być przygotowany na dużo wyższe wydatki?
DGP czy płaszcz wodny?
Chciałbym, żeby kominek ogrzewał nie tylko salon, ale i oddawał ciepło do reszty domu. Lepiej zdecydować się na nadmuch ciepłego powietrza, czy kupić kominek współpracujący z centralnym ogrzewaniem? Tylko czy w tym drugim przypadku może on zasilać podłogówkę, bo planuję ją na prawie całym parterze?
Jak dużo paneli PV warto założyć i jak wykorzystać wytwarzaną energię?
Jestem na etapie stanu surowego budowy domu i zacząłem się interesować możliwością wyposażenia go w instalację PV do produkcji własnego prądu. Ale spotykam dość skrajne opinie na temat tego na ile sprawdza się takie rozwiązanie. W związku z tym chciałbym zapytać jak to w końcu jest ze sprzedażą wytworzonego prądu do sieci? Ile paneli warto założyć i czy budowa takiego systemu jest trudna? Mam dużą działkę, więc panele nie muszą koniecznie leżeć na dachu.
Dom bez rachunków, czyli fotowoltaika w praktyce
Problemy związane z wyczerpywaniem się zasobów paliw kopalnych, wzrostem ich cen, a także pogorszeniem się stanu środowiska naturalnego, sprawiają że wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jako głównych źródeł energetycznych staje się koniecznością. Fotowoltaika, ze względu na brak emisji dwutlenku węgla, siarczanów czy spalin, jest jednym z odnawialnych źródeł energii, które staje się coraz bardziej popularne wśród inwestorów.
Man icon Artykuł promocyjny
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Jak dobrać i ustawić zawory i głowice termostatyczne na grzejnikach?
Mam kocioł gazowy oraz zawory założone na grzejnikach. Ale zastanawiam się, czy warto dodać do nich głowice termostatyczne do regulacji. Jakie korzyści to daje, no i jak założyć i ustawić je prawidłowo?
Armatura grzejnikowa HERZ De Luxe
HERZ należy dzisiaj do grona najbardziej rozpoznawalnych i cenionych marek w swojej branży, oferując nowoczesną armaturę i niezawodne systemy instalacyjne. Wszystkie produkty marki Herz wytwarzane są wyłącznie w trzydziestu europejskich zakładach produkcyjnych. Warto podkreślić, że produkty marki HERZ objęte są 5-letnim okresem gwarancyjnym, a w przypadku instalacji wykonywanej w systemie HERZ PipeFix przez instalatora posiadającego autoryzację firmy, okres gwarancji zostaje wydłużony do lat 10.
Man icon Artykuł promocyjny
WC podwieszany czy tradycyjny
Jestem tuż przed decyzją, w jakie sprzęty wyposażyć dwie łazienki (na parterze i przy sypialni na piętrze). Buduję systemem gospodarczym i sporo prac wykonuję sam. Łazienki też zamierzam sam wykańczać. Bardzo pilnuję kosztów, ale jednocześnie chciałbym mieć w domu nowoczesne i efektowne sprzęty. Kuszą mnie podwieszane sedesy, ale w porównaniu z tradycyjnymi są sporo droższe, tzn. stelaż nie jest tani. Z drugiej strony, stojące WC ze zbiornikiem na wodę to chyba już przeżytek. Czy jeżeli zdecyduję się na wiszący WC, dam radę sam go zamontować?
Posadzka do salonu z ogrzewaniem podłogowym
Jestem na etapie planowania posadzek w nowym domu. W obecnym mieszkaniu w salonie mamy panele, a w kuchni gres. Ponieważ dom będzie ogrzewany pompą ciepła, na całym paterze będzie ułożona podłogówka. Mojej żonie bardzo podobają się drewniane deski i chciała nimi wykończyć salon. Ja natomiast uważam, że ze względu na ogrzewanie podłogowe lepsze będzie położenia na całym paterze gresu, najlepiej jednakowych dużych płyt. Które rozwiązanie będzie bardziej praktyczne?
Balkon w słońcu czy w cieniu?
Jeszcze nie jest za późno, by stworzyć kwitnący zakątek na balkonie. Wybór roślin doniczkowych wciąż jest ogromny i każdy z łatwością znajdzie gatunek odpowiedni do swoich upodobań. Wybierz rośliny, które kwitną długo i obficie, a ich pielęgnacja nie wymaga skomplikowanych zabiegów i dużo czasu. W odpowiednich warunkach nawet niewielkie sadzonki już po kilku tygodniach podlewania i nawożenia szybko zakwitną i rozrosną się do sporych rozmiarów! Zainspiruj się, zobacz nasze propozycje kwiatów dekoracyjnych aż do mrozów.
Ogród przyjazny pszczołom
Ogród, działka, a nawet balkon - to doskonałe miejsca, by założyć choćby niewielką rabatkę pełną kwiatów lubianych przez pszczoły. Jeśli będzie wyglądała niczym kolorowa łąka, to pszczoły zyskają stołówką na cały sezon, a my dekoracyjny i pachnący zakątek. Wybierz rośliny kwitnące w różnym czasie, by zapewnić owadom pokarm od wiosny do jesieni. Nie martw się, nie musisz szukać rzadkich i drogich gatunków. Pszczoły znajdą pożywienie na wielu zwyczajnych roślinach ogrodowych! Sprawdź, wybraliśmy te najpopularniejsze.