W dobrym guście
6/2019
9-16 minut
Beton dominuje na rynku brukarskim, co wynika głównie z jego przystępnej ceny. Ponadto nowe technologie pozwalają dowolnie formować i barwić kostki, dzięki czemu prezentują się atrakcyjnie, nie ustępując tym klinkierowym czy kamiennym.
Nawierzchnie wykończone odpowiednim materiałem służą przez lata, nadając otoczeniu pożądany charakter. Asortyment bruku z betonu jest ogromny, więc bez problemu można go dopasować do intensywności użytkowania traktów oraz stylu ogrodu.
WYSOKA TRWAŁOŚĆ
Producenci oferują kostki jedno- i dwuwarstwowe. Te pierwsze są w całości barwione w masie, zaś drugie - jedynie w części licowej. W przypadku wyrobów wysokiej jakości, grubość warstwy wierzchniej wynosi przynajmniej 4-5 mm. Ponadto jest ona bardzo dobrze związana z pozostałą częścią bruku (konstrukcyjną). W warstwie licowej nierzadko znajduje się uszlachetniające kruszywo granitowe, bazaltowe lub piasek kwarcowy.
Najlepiej kupować materiał impregnowany fabrycznie, który nie chłonie wody, więc jest odporniejszy na działanie mrozu, uszkodzenia mechaniczne (kruszenie, ścieranie), zaplamienie i powstawanie wykwitów. Bruk niezabezpieczony, po ułożeniu zaleca się pokryć specjalnym impregnatem. Zabieg ten zmniejsza także nasiąkliwość kostk...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze