WC podwieszany czy tradycyjny
6/2019
6-9 minut
Jestem tuż przed decyzją, w jakie sprzęty wyposażyć dwie łazienki (na parterze i przy sypialni na piętrze). Buduję systemem gospodarczym i sporo prac wykonuję sam. Łazienki też zamierzam sam wykańczać. Bardzo pilnuję kosztów, ale jednocześnie chciałbym mieć w domu nowoczesne i efektowne sprzęty. Kuszą mnie podwieszane sedesy, ale w porównaniu z tradycyjnymi są sporo droższe, tzn. stelaż nie jest tani. Z drugiej strony, stojące WC ze zbiornikiem na wodę to chyba już przeżytek. Czy jeżeli zdecyduję się na wiszący WC, dam radę sam go zamontować?
Stelaż sanitarny to obecnie standard w każdej łazience. Umożliwia ukrycie przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz rur, dzięki temu jest ona bardziej elegancka i łatwiej ją sprzątać.
W domach jednorodzinnych najpopularniejsze są stelaże do zabudowy suchej (lekkiej), które można zamontować na dwa sposoby:
ustawić przy ścianie murowanej i obudować ścianką szkieletową;
umieścić w lekkiej ścianie działowej i zamocować do podłogi oraz ściany nośnej, bądź do elementów przytwierdzanych do podłogi i sufitu.
Stelaż zbudowany jest z ramy z profili stalowych o dużej wytrzymałości, przenoszącej obciążenia pochodzące od miski WC i jego użytkownika. Przy prawidłowo wykonanej obudowie, wytrzymałość stelażu do sedesu wynosi 400 kg.
Stelaż podtynkowy jest obecnie standardem w każdej nowoczesnej łazience. CERSANIT
Najpopularniejsze są modele do tzw. zabudowy wysokiej (rama sięga do 110-130 cm). Te do zabudowy niskiej mają ramy 80-90 cm wtedy przycisk spłukujący jest w pó...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze