System odprowadzania wody
Orynnowanie to w naszym klimacie niezbędne uzupełnienie dachu. Rynny i rury spustowe, odbierając i odprowadzając wodę deszczową, chronią budynek przed zawilgoceniem. Żeby mogły wywiązać się z tego zadania, należy odpowiednio dobrać je do wielkości, kształtu i spadku dachu.
Bez rynien woda spływająca z połaci zalewałaby ściany i powodowała ich zagrzybienie. Dlatego przepisy stanowią, że każdy budynek wolnostojący o wysokości powyżej 4,5 m i powierzchni dachu przekraczającej 100 m2 powinien być w nie wyposażony. W budynkach niższych i z mniejszym dachem orynnowanie może nie występować, o ile okapy ukształtowano w sposób zabezpieczający przed zaciekaniem wody na ściany.
Na ogół rynny montuje się jako zewnętrzne, wewnętrzne - prowadzone do pionów kanalizacyjnych - stosuje się niekiedy do odwodnienia dachów płaskich. Najpopularniejsze są wiszące o przekroju półokrągłym, choć w projektach nowoczesnych - na dachach bezokapowych i z gzymsem - coraz częściej pojawiają się prostokątne czy kwadratowe. Woda z rynien trafia do pionowych rur spustowych, potem wsiąka w ziemię, albo jest odprowadzana do kanalizacji deszczowej, studni chłonnej, czy zbiornika deszczówki. Zwykle rury spustowe prowadzi się po elewacji, ostatnio modne stało się chowanie ich w warstwie oci...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze