Podstawa dachu
W naszym krajobrazie dominują dachy spadziste, które współcześnie składają się z trzech warstw: konstrukcji, podkładu oraz pokrycia. Konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, ma zasadniczy wpływ na stabilność dachu i bezpieczeństwo domowników. Jako element niewidoczny nie wzbudza jednak takiego zainteresowania inwestorów, jak eksponowane pokrycie.
Przez całe stulecia dachy skośne wyglądały podobnie: na drewnianej konstrukcji nazywanej więźbą układano materiał pokryciowy: dachówki, słomę, blachę. Współcześnie między więźbą i pokryciem pojawia się dodatkowa warstwa zwiększająca szczelność całości, czyli podkład. Sama więźba już nie zawsze jest przygotowywana na budowie - może przyjechać gotowa z zakładu prefabrykacji. I nie zawsze jest z litej tarcicy - na konstrukcje stosuje się również drewno klejone oraz dwuteowe belki z drewna i płyt pilśniowych.
Wybór dachu spadzistego, o kącie nachylenia połaci między 30 i 45°, to w naszej szerokości geograficznej rozsądna decyzja. Ze skośnej połaci szybko spływa deszczówka, nie zalega też na niej gruba i ciężka warstwa śniegu. Niegdyś pod takim dachem znajdował się niezagospodarowany strych, dziś urządza się tam użytkowe poddasza z sypialniami i łazienkami - stąd konieczność zwiększenia szczelności i dodania izolacji termicznej.
Planujący użytkowe poddasze powinni mieć jednak świadomość...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze