Z ceramiki, betonu komórkowego i z silikatów

Sposobów wznoszenia ścian zewnętrznych jest wiele. Coraz bardziej popularne są systemy oparte na prefabrykatach, przyspieszające proces realizacji. Jednak większość domów obecnie budowanych w naszym kraju stawiana jest tradycyjnie, w technologii murowanej - z użyciem pustaków z ceramiki poryzowanej, bloczków z betonu komórkowego lub silikatów.

Rodzaj technologii i materiałów, z jakich postawione będą przegrody określa konstruktor - wykonujący projekt budynku - na podstawie przeróżnych obliczeń. Na ogół ostateczne decyzje konsultuje też z inwestorami. Niekiedy jednak zdarza się, że tuż przed rozpoczęciem robót decydują się oni na zmianę budulca. Zwykle kierują się chęcią obniżenia kosztów inwestycji albo regionalną tradycją. W takim przypadku konieczne będzie sprawdzenie jak zmiany wpłyną na wymiary wewnętrzne i zewnętrzne budynku i dopasowanie fundamentowania. Jeżeli wiąże się to z przeprojektowaniem niektórych elementów domu, to powinien to zrobi uprawniony projektant.

W przypadku budowy domu w pobliżu ruchliwej drogi, lotniska, czy innych głośnych obiektów, na ściany zewnętrzne warto zastosować materiał o dużej gęstości np. z silikaty. SILKA XELLA
W przypadku
...