Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Fotowoltaika i pompy ciepła - ogrzej dom minimalnym kosztem
Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną, a panele PV produkują ją ekologicznie. Takie zestawienie jest korzystne, bo nie tylko obniża wydatki na eksploatację domu, ale jest również wyrazem naszej dbałości o środowisko.
Styropian LAMBDA WHITE® zapewnia uśmiech i święty spokój
Styropian LAMBDA WHITE® jest zabezpieczony przed zjawiskiem przegrzewania. Dzięki temu nie odpada od fasady. To zaleta, której nie ma żaden zwykły szary styropian.
Mieć pod górkę
Działka na zboczu to dla jednych poważne utrapienie, dla innych - okazja, by zbudować dom zupełnie wyjątkowy. Z pewnością przed podjęciem kluczowych decyzji trzeba gruntownie zapoznać się z zagadnieniem. Doświadczenia innych mogą okazać się tu bardzo pomocne. Warto poszukać ich w internecie.
Przestronny dom z antresolą - nowość w ofercie ARCHON+
Pracownia ARCHON+ prezentuje „Dom w agapantach (G2)” - wyjątkowy projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły, który zachwyca piękną formą bryły oraz przestronnym i komfortowym wnętrzem. Atrakcyjny wygląd domu podkreśla efektowne wykończenie elewacji oraz starannie dobrany detal.

Projekty domów

HomeKONCEPT 68
Projekt HomeKONCEPT 68 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w malinówkach 4
Projekt Dom w malinówkach 4 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w kostrzewach 4
Projekt Dom w kostrzewach 4 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Moira
Projekt Moira pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Z dodaną werandą i garażem
Nika i Jarek wytypowali gotowy projekt dla pięcioosobowej rodziny, lecz poddali go kilku ważnym przeróbkom. Na przykład nie wyobrażali sobie domu na wsi bez dużej wypoczynkowej werandy i garażu w bryle.
Man icon Lilianna Jampolska
Wyremontowany w szeregówce
Dopóki Agnieszka i Marcin wychowują dzieci, nie chcą opuszczać miasta. Kupili segment z dwudziestodwuletnim stażem, położony w osiedlowej zabudowie szeregowej i w dzielnicy nazywanej sypialnią stolicy. Drobiazgowo go wyremontowali i wyposażyli od nowa.
Man icon Lilianna Jampolska
Farby do wnętrz suchych i mokrych
Chyba nie ma domu bez choć jednej ściany pokrytej farbą. Tym bardziej, że wykorzystując odpowiednie produkty do malowania, można dopasować je do pomieszczeń suchych i tzw. mokrych oraz uzyskać przeróżne efekty dekoracyjne i użytkowe. Nasi Rozmówcy nie wahali się ich zastosować i pokazali wyniki swojej pracy.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, odświeżała ściany w 2017 r.
Pomieszczenia: kuchnia i strefa dzienna.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2010 r., elementy z drewna w 2018 r.
Pomieszczenia: kuchnia i strefa dzienna, sypialnia właścicieli.
Man icon Lilianna Jampolska
Osłony przeciwsłoneczne
Mając na oknach osłony przeciwsłoneczne nie potrzeba intensywnie korzystać z energochłonnych klimatyzatorów i tym samym można ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej. Nasi Rozmówcy zastosowali w swoich domach różne ich rodzaje.
Man icon Lilianna Jampolska
Joanna i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r.
Rolety: wewnętrzne, bez prowadnic. Tkanina typu blackout, mocno zaciemniająca. Sterowanie - manualne, na zaczep.
Man icon Lilianna Jampolska
Jola i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety na oknach fasadowych użytkują od 2017 r.
Rolety zewnętrzne: elewacyjne, na razie 3 sztuki. Pancerz - z aluminiowych profili o szer. 40 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice - o szer. 7 cm. Skrzynka - o wys. 20 cm, w kształcie sześciokąta. Klapa rewizyjna - na zewnątrz, od czoła skrzynki. Sterowanie - przy dwóch roletach - elektryczne, przyciskiem na ścianie, przy jednej - manualne, przy pomocy nawijarki z korbą i taśmą. Lokalizacja - w sypialniach dzieci i rodziców.
Man icon Lilianna Jampolska
Edyta - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r.
Zewnętrzne markizy na oknach dachowych: z siatki w kolorze grafitowym, z dwudziestoprocentowym prześwitem. Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna. Sterowanie - ręczne.
Man icon Lilianna Jampolska
Odpływy liniowe i punktowe
Coraz poważniejszą konkurencją brodzików są odpływy liniowe i punktowe. Mają je również nasi Rozmówcy, opowiedzieli o ich zakładaniu i eksploatacji.
Man icon Lilianna Jampolska
Danka - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ punktowy pod prysznicem zamontowała w 2007 r.
Łazienka wspólna przy strefie dziennej: pow. 3,10 m2. Prysznic - o wym. 1,75 × 0,85 m, odgrodzony tylko hartowaną szybą z powłoką samoczyszczącą. Posadzka i ściany - z płyt gresu.
Man icon Lilianna Jampolska
Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy pod prysznicem zamontowali w 2015 r.
Łazienka gościnna: pow. 9 m2. Prysznic - o wym. 1 × 0,9 m, zasłonięty kotarą prysznicową. Posadzka i ściany - z płyt gresu.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka i Bogdan - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy w remontowanej łazience założyli w 2017 r.
Wspólna łazienka przy strefie dziennej na parterze: pow. 4 m2. Posadzka i ściany - z płyt gresu i ceramiki.
Man icon Lilianna Jampolska
Podstawa dachu
W naszym krajobrazie dominują dachy spadziste, które współcześnie składają się z trzech warstw: konstrukcji, podkładu oraz pokrycia. Konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, ma zasadniczy wpływ na stabilność dachu i bezpieczeństwo domowników. Jako element niewidoczny nie wzbudza jednak takiego zainteresowania inwestorów, jak eksponowane pokrycie.
Man icon Janusz Werner
Impregnacja drewna. Czy wpływa na klasę odporności ogniowej konstrukcji?
Stosując drewno jako materiał budowlany należy pamiętać, że niezaimpregnowane drewno, jako materiał łatwopalny, w kontakcie z ogniem może się przyczyniać do rozwoju pożaru i rozgorzenia ognia.
Krycie wstępne i zasadnicze
Za szczelność dachu skośnego odpowiadają jego górne warstwy: podkład i pokrycie. Wybór pokrycia to jedna z przyjemniejszych decyzji podejmowanych w trakcie budowy - inwestorzy mogą wręcz przebierać w rodzajach materiałów, ich kolorach i kształtach. O znajdującym się głębiej podkładzie, zwanym kryciem wstępnym, czasami także dachem spodnim, większość z nich dowiaduje się dopiero w toku robót.
Man icon Janusz Werner
System odprowadzania wody
Orynnowanie to w naszym klimacie niezbędne uzupełnienie dachu. Rynny i rury spustowe, odbierając i odprowadzając wodę deszczową, chronią budynek przed zawilgoceniem. Żeby mogły wywiązać się z tego zadania, należy odpowiednio dobrać je do wielkości, kształtu i spadku dachu.
Man icon Janusz Werner
Odrobina chłodu
Utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach coraz częściej oznacza nie tylko ogrzewanie zimą, ale i chłodzenie latem. W jakich domach jest to naprawdę konieczne, czy zawsze potrzebne są typowe klimatyzatory i na jakim etapie budowy powinniśmy myśleć o takich rozwiązaniach?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Inwestować w nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne czy pozostać przy dotychczas proponowanych? Zagrożenia i korzyści dla odbiorców.
Oferta nowoczesnych urządzeń HVAC (Heating Ventillation Air Conditioning - ogrzewanie wentylacja klimatyzacja) przeznaczonych dla odbiorców komercyjnych i indywidualnych, jest na naszym rynku bardzo bogata. Znajdziemy zarówno prostsze i tańsze urządzenia klimatyzacyjne z rynków azjatyckich, jak i topowe modele renomowanych producentów europejskich.
Klasyczne ogrzewanie
Grzejniki ścienne to tak naprawdę bardzo różne konstrukcje. Odmienność polega nie tylko na wyglądzie, ale i cechach użytkowych oraz czysto technicznych parametrach. Nic w tym dziwnego, bo ich rozwój trwa już od ponad 100 lat, a wciąż pojawiają się nowe pomysły.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Kermi prezentuje nowe systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego x-net
W każdym budynku i pomieszczeniu znajdują się duże powierzchnie posadzki oraz ścian. Warto je wykorzystać i przystosować w miarę potrzeb do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni użytkowej. Kermi prezentuje Państwu optymalnie dopasowany i właściwie zbilansowany zestaw komponentów systemu x-net.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z perspektywy użytkownika
Niezależnie od zamontowanego systemu elektryczne ogrzewanie podłogowe ma przede wszystkim działać, kiedy jest potrzebne oraz nie działać kiedy nikogo nie ma w domu. Proste? Teoretycznie mamy stały harmonogram tygodnia, który można zaprogramować. Jednak nasze plany zmieniają się dynamicznie, a w sezonie wakacyjnym często podejmujemy spontaniczne decyzje, które błyskawicznie zmieniają nasze plany i czas spędzony w domu.
Ciepło pod stopami
Ogrzewanie podłogowe upowszechniło się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Sprzyjało temu przede wszystkim obniżenie zapotrzebowania budynków na ciepło. Jednak podłogówka to system dający po prostu komfort i korzystny dla naszego samopoczucia rozkład temperatury.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Alarm na straży
Elektroniczny system alarmowy to najpopularniejsze zabezpieczenie antywłamaniowe. Jego elementy (centralę, czujki, manipulator…) łączą przewody, zwykle ukryte pod tynkiem, ewentualnie urządzenia komunikują się między sobą na drodze radiowej. W tym drugim wariancie alarm da się zamontować w wykończonym domu czy mieszkaniu, bez żadnego kucia, w zasadzie z dnia na dzień - także na chwilę przed wyjazdem na urlop.
Man icon Janusz Werner
Z ceramiki, betonu komórkowego i z silikatów
Sposobów wznoszenia ścian zewnętrznych jest wiele. Coraz bardziej popularne są systemy oparte na prefabrykatach, przyspieszające proces realizacji. Jednak większość domów obecnie budowanych w naszym kraju stawiana jest tradycyjnie, w technologii murowanej - z użyciem pustaków z ceramiki poryzowanej, bloczków z betonu komórkowego lub silikatów.
Man icon Cezary Jankowski
Okna i drzwi
Oferta producentów stolarki okiennej i drzwiowej jest bardzo szeroka. Okna mogą mieć prawie dowolny kolor i kształt, bo zawsze wykonywane są na indywidualne zamówienie. Przy zastosowaniu nowoczesnych okuć i sztywnych profili mogą mieć również bardzo duże rozmiary. W przypadku drzwi wejściowych jest podobnie. Tylko kreatywność architekta i zasobność portfela inwestora może być ograniczeniem przy ich wyborze.
Man icon Tomasz Rybarczyk
Brama na lata
Odpowiednio dobrana i fachowo zamontowana brama garażowa posłuży przez lata. Jej wyborowi warto więc poświęcić nieco czasu. A nie jest on łatwy, bo w sprzedaży jest wiele modeli różniących się ceną, estetyką i właściwościami użytkowymi.
Man icon Norbert Skupiński
Pewne ogrzewanie
Pompy czerpiące ciepło z gruntu to przez lata najpopularniejsza ich odmiana w Polsce. Nic w tym dziwnego, bo w naszych warunkach klimatycznych liczy się pewność działania ogrzewania nawet w największe mrozy. A tu wielką zaletą jest praktycznie stała temperatura gruntu, czyli naszego faktycznego źródła ciepła (tzw. źródła dolnego), także przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Swoboda kształtowania wnętrz
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów oraz jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk. Łatwe w montażu i obróbce karton-gipsy umożliwiają znaczne przyśpieszenie prac i tworzenie wymyślnych zabudów, które trudno byłoby wykonać z innego materiału.
Man icon Janusz Werner
MAXymalnie mocne i optymalnie gładkie… czyli jakich produktów użyć, aby efekt remontowanych pomieszczeń był satysfakcjonujący
Remont spędza sen z powiek każdego inwestora. Sam projekt nie przysparza tyle stresu, ile znalezienie odpowiednich jakościowo produktów, pozwalających na długotrwałe użytkowanie pomieszczeń. Jakie produkty wybrać, żeby efekt nas zachwycił?
Ogrodowi pomocnicy
Dawniej narzędzia ogrodnicze wytwarzano z tradycyjnych i ciężkich materiałów - stali i drewna, nie przykładając specjalnej uwagi do ich ciężaru, kształtu i wyglądu. Dziś podczas projektowania oraz produkcji wykorzystuje się zaawansowane technologicznie materiały, nadaje osprzętowi ergonomiczny kształt oraz wygląd na miarę XXI wieku.
Man icon Lilianna Jampolska
Prąd od nowa
Wszystko w domu z czasem wymaga odnowy lub wymiany. Dotyczy to nie tylko elementów wystroju wnętrza, ale również instalacji. W tym elektrycznej, bo przez lata zmieniły się nie tylko materiały i standardy jej wykonania, ale także wymogi bezpieczeństwa. Do remontu może nas skłonić chęć zainstalowania urządzeń o większej mocy. np. kuchenki elektrycznej.
Man icon Jarosław Antkiewicz
W dobrym guście
Beton dominuje na rynku brukarskim, co wynika głównie z jego przystępnej ceny. Ponadto nowe technologie pozwalają dowolnie formować i barwić kostki, dzięki czemu prezentują się atrakcyjnie, nie ustępując tym klinkierowym czy kamiennym.
Nowoczesny podjazd z płyt brukowych w formacie XL
Przydomowy podjazd to najbardziej eksploatowana przestrzeń wokół domu, która poza aspektami praktycznymi jest wizytówką posesji. Stawiamy mu wysokie wymagania użytkowe związane z ruchem pojazdów, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, ale także oczekujemy ciekawego wyglądu.
Modny wzór plastra miodu
Producent kostki brukowej Superbruk wprowadził do swojej oferty niezwykłą linię produktową - jeśli cenisz minimalizm i pragniesz nadać swojej przestrzeni nowoczesnego charakteru są to kostki właśnie dla Ciebie.
Odpowiednio do warunków
Właściwie dobrane spoiny nadają okładzinie pożądany wygląd i wytrzymałość. Chronią przed wnikaniem wilgoci w podłoże, zmniejszają naprężenia w posadzce, zapobiegając uszkodzeniom i odspajaniu się płytek. Ponadto niwelują ich niedokładność wymiarową.
Man icon Małgorzata Kolmus
Oszczędne i prawie bezobsługowe
Właściciele domów jednorodzinnych z dostępem do sieci gazowej najczęściej decydują się na to paliwo do zasilania instalacji c.o. i przygotowywania c.w.u. Obecnie prawie zawsze wybierają kocioł kondensacyjny z nowoczesną automatyką, oraz podłączają do niego podłogówkę i grzejniki ścienne. Odpowiednia konfiguracja wszystkich tych urządzeń zapewnia bezobsługowe, wygodne i ekonomiczne ogrzewanie budynku.
Man icon Joanna Dąbrowska
Pomysł na letni wypoczynek
Latem zwykle dużo czasu spędza się na świeżym powietrzu. Miejscem, które idealnie się do tego nadaje, jest przydomowy ogród. Podpowiadamy co powinno się w nim znaleźć, aby był ładny i funkcjonalny.
Man icon Tomasz Wojciuk
Bezpieczna granica
Ogrodzenie wyznacza granicę nieruchomości, oddzielając ją od drogi, sąsiadów, ewentualnie lasu i jednocześnie broniąc dostępu na posesję nieproszonym gościom czy dziko żyjącym zwierzętom. Jego newralgicznymi elementami są furtka i brama wjazdowa, które nie tylko powinny pasować do charakteru płotu i elewacji domu, ale także zapewniać domownikom maksymalną wygodę i ochronę.
Man icon Tomasz Wojciuk
Nastrojowy i niskobudżetowy
Na działce o powierzchni zaledwie 600 m2 można utworzyć zasłoniętą od sąsiadów nastrojową przestrzeń, na dodatek nie wydając na nią krocie. Wystarczy mieć, tak jak Marzena, wyobraźnię i ochotę do pracy, jak również - pomysły na wykorzystanie przedmiotów z odzysku oraz niepotrzebnych materiałów budowlanych, lub przeznaczonych do recyklingu.
Man icon Lilianna Jampolska
Fundament czy płyta?
Niedługo zacznę budowę domu i muszę rozstrzygnąć pierwszą ważną decyzję: na jakie fundamenty się zdecydować? Do niedawna byłem przekonany, że wybiorę tradycyjny sposób, czyli ławę fundamentową. Jednak ostatnio znajomy zaczął mnie namawiać na płytę fundamentową. Czy warto wybrać takie rozwiązanie? Jakie są jego zalety, w porównaniu z typowym fundamentem? Czy muszę być przygotowany na dużo wyższe wydatki?
DGP czy płaszcz wodny?
Chciałbym, żeby kominek ogrzewał nie tylko salon, ale i oddawał ciepło do reszty domu. Lepiej zdecydować się na nadmuch ciepłego powietrza, czy kupić kominek współpracujący z centralnym ogrzewaniem? Tylko czy w tym drugim przypadku może on zasilać podłogówkę, bo planuję ją na prawie całym parterze?
Jak dużo paneli PV warto założyć i jak wykorzystać wytwarzaną energię?
Jestem na etapie stanu surowego budowy domu i zacząłem się interesować możliwością wyposażenia go w instalację PV do produkcji własnego prądu. Ale spotykam dość skrajne opinie na temat tego na ile sprawdza się takie rozwiązanie. W związku z tym chciałbym zapytać jak to w końcu jest ze sprzedażą wytworzonego prądu do sieci? Ile paneli warto założyć i czy budowa takiego systemu jest trudna? Mam dużą działkę, więc panele nie muszą koniecznie leżeć na dachu.
Dom bez rachunków, czyli fotowoltaika w praktyce
Problemy związane z wyczerpywaniem się zasobów paliw kopalnych, wzrostem ich cen, a także pogorszeniem się stanu środowiska naturalnego, sprawiają że wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jako głównych źródeł energetycznych staje się koniecznością. Fotowoltaika, ze względu na brak emisji dwutlenku węgla, siarczanów czy spalin, jest jednym z odnawialnych źródeł energii, które staje się coraz bardziej popularne wśród inwestorów.