Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Redaktor naczelny poleca

Żeby zbudować rozsądnie energooszczędny dom i nie wydać na to fortuny, trzeba się trochę natrudzić. Ale zdecydowanie warto. W tym numerze, zwracamy uwagę na najważniejsze zagadnienia dotyczące budowy takiego domu.

Po pierwsze – przegrody zewnętrzne. Fundamenty, ściany, dach, okna i drzwi. Kiedyś wylewano lub murowano niemal wszędzie ławy fundamentowe. Potem coraz częściej stosowano płytę fundamentową, ale rozwiązanie to długo uchodziło za drogie. Teraz koszty obu technologii są porównywalne. Piszemy o plusach i minusach obu rozwiązań. Ściany to najczęściej wałkowany temat przez inwestorów planujących lub rozpoczynających inwestycję. Warto wiedzieć jakie są najpopularniejsze konstrukcje ich budowy oraz jakie są wady i zalety wyboru konkretnego budulca. Niemniej ważne jest odpowiednie zaprojektowanie przegrody dachu. Omawiamy poszczególne warstwy dachu oraz pokazujemy jak ich odpowiednie zastosowanie wpływa na trwałość oraz izolacyjność cieplną budynku. Współcześnie produkowane okna bardzo dobrze izolują, mają modny design oraz są chętnie podłączane do domowych instalacji inteligentnych. Piszemy jak wybrać optymalnie - czyli być zadowolonym z parametrów oraz nie przepłacić.

Po drugie – wentylacja. Może być grawitacyjna lub mechaniczna, ta ostatnia może być z rekuperatorem lub bez. Oczywiście do domu energooszczędnego nadaje się tylko ta z rekuperatorem. Urządzenie to podgrzewa napływające z zewnątrz świeże powietrze ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego. Jeśli zamierzamy zamontować go w swoim domu, to warto też rozważyć wykonanie tzw. gruntowego wymiennika ciepła. To nic innego jak rura zakopana w gruncie, gdzie już na głębokości 1metra panuje temperatura ok 10 stopni Celsjusza. Zimą zatem wstępnie ogrzewa powietrze czerpane z zewnątrz do systemu wentylacji, a latem chłodzi - obniżając temperaturę w całym domu. Dom energooszczędny to nie tylko taki o małym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, ale też taki w którym nie wydamy fortuny na jego chłodzenie latem.

Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński

RozwińZwiń
Osłony przeciwsłoneczne - posesjonaci
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujemy Dom, żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r. Żaluzje: wewnętrzne. Lamele - z drewna egzotycznego, o szer. 30 mm. Sterowanie - ręczne - linki umożliwiają spuszczanie i podnoszenie żaluzji, drążki obrotowe - regulację ustawienia lameli. Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujemy Dom, żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r. Lilianna Jampolska
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujemy Dom, żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r.
Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujemy Dom, żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r.
Lilianna Jampolska
Edyta - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r. Zewnętrzne markizy na oknach dachowych: z siatki w kolorze grafitowym, z dwudziestoprocentowym prześwitem. Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna. Sterowanie - ręczne. Edyta - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r. Lilianna Jampolska
Edyta - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r.
Edyta - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r.
Lilianna Jampolska
Jola i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety na oknach fasadowych użytkują od 2017 r. Rolety zewnętrzne: elewacyjne, na razie 3 sztuki. Pancerz - z aluminiowych profili o szer. 40 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice - o szer. 7 cm. Skrzynka - o wys. 20 cm, w kształcie sześciokąta. Klapa rewizyjna - na zewnątrz, od czoła skrzynki. Sterowanie - przy dwóch roletach - elektryczne, przyciskiem na ścianie, przy jednej - manualne, przy pomocy nawijarki z korbą i taśmą. Lokalizacja - w sypialniach dzieci i rodziców. Jola i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety na oknach fasadowych użytkują od 2017 r. Lilianna Jampolska
Jola i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety na oknach fasadowych użytkują od 2017 r.
Jola i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety na oknach fasadowych użytkują od 2017 r.
Lilianna Jampolska
Joanna i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r. Rolety: wewnętrzne, bez prowadnic. Tkanina typu blackout, mocno zaciemniająca. Sterowanie - manualne, na zaczep. Joanna i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r. Lilianna Jampolska
Joanna i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r.
Joanna i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r.
Lilianna Jampolska
Osłony przeciwsłoneczne Mając na oknach osłony przeciwsłoneczne nie potrzeba intensywnie korzystać z energochłonnych klimatyzatorów i tym samym można ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej. Nasi Rozmówcy zastosowali w swoich domach różne ich rodzaje. Osłony przeciwsłoneczne Lilianna Jampolska
Osłony przeciwsłoneczne
Osłony przeciwsłoneczne
Lilianna Jampolska
Porady eksperta - rubryki stałe
Ogród przyjazny pszczołom Ogród, działka, a nawet balkon - to doskonałe miejsca, by założyć choćby niewielką rabatkę pełną kwiatów lubianych przez pszczoły. Jeśli będzie wyglądała niczym kolorowa łąka, to pszczoły zyskają stołówką na cały sezon, a my dekoracyjny i pachnący zakątek. Wybierz rośliny kwitnące w różnym czasie, by zapewnić owadom pokarm od wiosny do jesieni. Nie martw się, nie musisz szukać rzadkich i drogich gatunków. Pszczoły znajdą pożywienie na wielu zwyczajnych roślinach ogrodowych! Sprawdź, wybraliśmy te najpopularniejsze.
Ogród przyjazny pszczołom
Ogród przyjazny pszczołom
Balkon w słońcu czy w cieniu? Jeszcze nie jest za późno, by stworzyć kwitnący zakątek na balkonie. Wybór roślin doniczkowych wciąż jest ogromny i każdy z łatwością znajdzie gatunek odpowiedni do swoich upodobań. Wybierz rośliny, które kwitną długo i obficie, a ich pielęgnacja nie wymaga skomplikowanych zabiegów i dużo czasu. W odpowiednich warunkach nawet niewielkie sadzonki już po kilku tygodniach podlewania i nawożenia szybko zakwitną i rozrosną się do sporych rozmiarów! Zainspiruj się, zobacz nasze propozycje kwiatów dekoracyjnych aż do mrozów.
Balkon w słońcu czy w cieniu?
Balkon w słońcu czy w cieniu?
Posadzka do salonu z ogrzewaniem podłogowym Jestem na etapie planowania posadzek w nowym domu. W obecnym mieszkaniu w salonie mamy panele, a w kuchni gres. Ponieważ dom będzie ogrzewany pompą ciepła, na całym paterze będzie ułożona podłogówka. Mojej żonie bardzo podobają się drewniane deski i chciała nimi wykończyć salon. Ja natomiast uważam, że ze względu na ogrzewanie podłogowe lepsze będzie położenia na całym paterze gresu, najlepiej jednakowych dużych płyt. Które rozwiązanie będzie bardziej praktyczne?
Posadzka do salonu z ogrzewaniem podłogowym
Posadzka do salonu z ogrzewaniem podłogowym
WC podwieszany czy tradycyjny Jestem tuż przed decyzją, w jakie sprzęty wyposażyć dwie łazienki (na parterze i przy sypialni na piętrze). Buduję systemem gospodarczym i sporo prac wykonuję sam. Łazienki też zamierzam sam wykańczać. Bardzo pilnuję kosztów, ale jednocześnie chciałbym mieć w domu nowoczesne i efektowne sprzęty. Kuszą mnie podwieszane sedesy, ale w porównaniu z tradycyjnymi są sporo droższe, tzn. stelaż nie jest tani. Z drugiej strony, stojące WC ze zbiornikiem na wodę to chyba już przeżytek. Czy jeżeli zdecyduję się na wiszący WC, dam radę sam go zamontować?
WC podwieszany czy tradycyjny
WC podwieszany czy tradycyjny
Armatura grzejnikowa HERZ De Luxe HERZ należy dzisiaj do grona najbardziej rozpoznawalnych i cenionych marek w swojej branży, oferując nowoczesną armaturę i niezawodne systemy instalacyjne. Wszystkie produkty marki Herz wytwarzane są wyłącznie w trzydziestu europejskich zakładach produkcyjnych. Warto podkreślić, że produkty marki HERZ objęte są 5-letnim okresem gwarancyjnym, a w przypadku instalacji wykonywanej w systemie HERZ PipeFix przez instalatora posiadającego autoryzację firmy, okres gwarancji zostaje wydłużony do lat 10.
Armatura grzejnikowa HERZ De Luxe
Armatura grzejnikowa HERZ De Luxe
Jak dobrać i ustawić zawory i głowice termostatyczne na grzejnikach? Mam kocioł gazowy oraz zawory założone na grzejnikach. Ale zastanawiam się, czy warto dodać do nich głowice termostatyczne do regulacji. Jakie korzyści to daje, no i jak założyć i ustawić je prawidłowo?
Jak dobrać i ustawić zawory i głowice termostatyczne na grzejnikach?
Jak dobrać i ustawić zawory i głowice termostatyczne na grzejnikach?
Dom bez rachunków, czyli fotowoltaika w praktyce Problemy związane z wyczerpywaniem się zasobów paliw kopalnych, wzrostem ich cen, a także pogorszeniem się stanu środowiska naturalnego, sprawiają że wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jako głównych źródeł energetycznych staje się koniecznością. Fotowoltaika, ze względu na brak emisji dwutlenku węgla, siarczanów czy spalin, jest jednym z odnawialnych źródeł energii, które staje się coraz bardziej popularne wśród inwestorów.
Dom bez rachunków, czyli fotowoltaika w praktyce
Dom bez rachunków, czyli fotowoltaika w praktyce
Jak dużo paneli PV warto założyć i jak wykorzystać wytwarzaną energię? Jestem na etapie stanu surowego budowy domu i zacząłem się interesować możliwością wyposażenia go w instalację PV do produkcji własnego prądu. Ale spotykam dość skrajne opinie na temat tego na ile sprawdza się takie rozwiązanie. W związku z tym chciałbym zapytać jak to w końcu jest ze sprzedażą wytworzonego prądu do sieci? Ile paneli warto założyć i czy budowa takiego systemu jest trudna? Mam dużą działkę, więc panele nie muszą koniecznie leżeć na dachu.
Jak dużo paneli PV warto założyć i jak wykorzystać wytwarzaną energię?
Jak dużo paneli PV warto założyć i jak wykorzystać wytwarzaną energię?
DGP czy płaszcz wodny? Chciałbym, żeby kominek ogrzewał nie tylko salon, ale i oddawał ciepło do reszty domu. Lepiej zdecydować się na nadmuch ciepłego powietrza, czy kupić kominek współpracujący z centralnym ogrzewaniem? Tylko czy w tym drugim przypadku może on zasilać podłogówkę, bo planuję ją na prawie całym parterze?
DGP czy płaszcz wodny?
DGP czy płaszcz wodny?
Fundament czy płyta? Niedługo zacznę budowę domu i muszę rozstrzygnąć pierwszą ważną decyzję: na jakie fundamenty się zdecydować? Do niedawna byłem przekonany, że wybiorę tradycyjny sposób, czyli ławę fundamentową. Jednak ostatnio znajomy zaczął mnie namawiać na płytę fundamentową. Czy warto wybrać takie rozwiązanie? Jakie są jego zalety, w porównaniu z typowym fundamentem? Czy muszę być przygotowany na dużo wyższe wydatki?
Fundament czy płyta?
Fundament czy płyta?
6/2019
6/2019
Spis treści
Aktualności
Projekty domów
Reportaż - posesjonaci
Z dodaną werandą i garażem Wyremontowany w szeregówce
Farby do wnętrz - posesjonaci
Farby do wnętrz suchych i mokrych Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, odświeżała ściany w 2017 r. Ewa i Tomek - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2016 r. Kasia i Adam - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany malowali w 2010 r., elementy z drewna w 2018 r. Marta i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany malowali w 2014 r.
Osłony przeciwsłoneczne - posesjonaci
Osłony przeciwsłoneczne Joanna i Piotr - Członkowie Klubu Budujących Dom, rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r. Jola i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, rolety na oknach fasadowych użytkują od 2017 r. Edyta - Czytelniczka Budujemy Dom, zewnętrzne markizy na oknach dachowych użytkuje od 2016 r. Danusia i Janusz - Członkowie Klubu Budujemy Dom, żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r.
Odpływ liniowy - posesjonaci
Odpływy liniowe i punktowe Danka - Czytelniczka Budujemy Dom, odpływ punktowy pod prysznicem zamontowała w 2007 r. Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy pod prysznicem zamontowali w 2015 r. Agnieszka i Bogdan - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy w remontowanej łazience założyli w 2017 r.
Więźba - temat numeru
Podstawa dachu Impregnacja drewna. Czy wpływa na klasę odporności ogniowej konstrukcji?
Pokrycia dachowe - temat numeru
Krycie wstępne i zasadnicze
Rynny - temat numeru
System odprowadzania wody
Chłodzenie domu - budowlane ABC
Odrobina chłodu Inwestować w nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne czy pozostać przy dotychczas proponowanych? Zagrożenia i korzyści dla odbiorców.
Grzejnik - mieszkaj zdrowo
Klasyczne ogrzewanie Co wspólnego mają gąski z produkcją grzejnika aluminiowego?
Podłogówka - mieszkaj zdrowo
Kermi prezentuje nowe systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego x-net Elektryczne ogrzewanie podłogowe z perspektywy użytkownika Ciepło pod stopami
Zabezpieczenie domu na wakacje - budujemy i remontujemy
Alarm na straży
Ściany zewnętrzne - budujemy i remontujemy
Z ceramiki, betonu komórkowego i z silikatów
Okna i drzwi - budujemy i remontujemy
Okna i drzwi
Bramy garażowe - budujemy i remontujemy
Brama na lata
Gruntowe pompy ciepła - budujemy i remontujemy
Pewne ogrzewanie
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k - budujemy i remontujemy
Swoboda kształtowania wnętrz MAXymalnie mocne i optymalnie gładkie… czyli jakich produktów użyć, aby efekt remontowanych pomieszczeń był satysfakcjonujący
Narzędzia i sprzęt ogrodowy - budujemy i remontujemy
Ogrodowi pomocnicy
Wymiana instalacji elektrycznej - budujemy i remontujemy
Prąd od nowa
Betonowa kostka brukowa - nasz wybór
W dobrym guście Nowoczesny podjazd z płyt brukowych w formacie XL Modny wzór plastra miodu
Masy do fugowania - nasz wybór
Odpowiednio do warunków
Kondensacyjne kotły gazowe - nowe standardy
Oszczędne i prawie bezobsługowe
Mała architektura - urządzamy ogród
Pomysł na letni wypoczynek
Ogrodzenia, bramy, napędy - urządzamy ogród
Bezpieczna granica
Reportaż - urządzamy ogród
Nastrojowy i niskobudżetowy
Porady eksperta - rubryki stałe
Fundament czy płyta? DGP czy płaszcz wodny? Jak dużo paneli PV warto założyć i jak wykorzystać wytwarzaną energię? Dom bez rachunków, czyli fotowoltaika w praktyce Jak dobrać i ustawić zawory i głowice termostatyczne na grzejnikach? Armatura grzejnikowa HERZ De Luxe WC podwieszany czy tradycyjny Posadzka do salonu z ogrzewaniem podłogowym Balkon w słońcu czy w cieniu? Ogród przyjazny pszczołom