Żeby zbudować rozsądnie energooszczędny dom i nie wydać na to fortuny, trzeba się trochę natrudzić. Ale zdecydowanie warto. W tym numerze, zwracamy uwagę na najważniejsze zagadnienia dotyczące budowy takiego domu.
Po pierwsze – przegrody zewnętrzne. Fundamenty, ściany, dach, okna i drzwi. Kiedyś wylewano lub murowano niemal wszędzie ławy fundamentowe. Potem coraz częściej stosowano płytę fundamentową, ale rozwiązanie to długo uchodziło za drogie. Teraz koszty obu technologii są porównywalne. Piszemy o plusach i minusach obu rozwiązań. Ściany to najczęściej wałkowany temat przez inwestorów planujących lub rozpoczynających inwestycję. Warto wiedzieć jakie są najpopularniejsze konstrukcje ich budowy oraz jakie są wady i zalety wyboru konkretnego budulca. Niemniej ważne jest odpowiednie zaprojektowanie przegrody dachu. Omawiamy poszczególne warstwy dachu oraz pokazujemy jak ich odpowiednie zastosowanie wpływa na trwałość oraz izolacyjność cieplną budynku. Współcześnie produkowane okna bardzo dobrze izolują, mają modny design oraz są chętnie podłączane do domowych instalacji inteligentnych. Piszemy jak wybrać optymalnie - czyli być zadowolonym z parametrów oraz nie przepłacić.
Po drugie – wentylacja. Może być grawitacyjna lub mechaniczna, ta ostatnia może być z rekuperatorem lub bez. Oczywiście do domu energooszczędnego nadaje się tylko ta z rekuperatorem. Urządzenie to podgrzewa napływające z zewnątrz świeże powietrze ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego. Jeśli zamierzamy zamontować go w swoim domu, to warto też rozważyć wykonanie tzw. gruntowego wymiennika ciepła. To nic innego jak rura zakopana w gruncie, gdzie już na głębokości 1metra panuje temperatura ok 10 stopni Celsjusza. Zimą zatem wstępnie ogrzewa powietrze czerpane z zewnątrz do systemu wentylacji, a latem chłodzi - obniżając temperaturę w całym domu. Dom energooszczędny to nie tylko taki o małym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, ale też taki w którym nie wydamy fortuny na jego chłodzenie latem.
Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński