Krycie wstępne i zasadnicze
Za szczelność dachu skośnego odpowiadają jego górne warstwy: podkład i pokrycie. Wybór pokrycia to jedna z przyjemniejszych decyzji podejmowanych w trakcie budowy - inwestorzy mogą wręcz przebierać w rodzajach materiałów, ich kolorach i kształtach. O znajdującym się głębiej podkładzie, zwanym kryciem wstępnym, czasami także dachem spodnim, większość z nich dowiaduje się dopiero w toku robót.
Pokrycie dobiera się do architektury budynku, a oferta jest tak szeroka, że każdy bez trudu wyszuka coś dla siebie. Zwolennicy dachówek na klasyczny domek mogą wybrać ceglastą esówkę, na budynek nowoczesny grafitową dachówkę płaską. Amatorzy pokryć z blachy znajdą w asortymencie modne blachy na rąbek, blachodachówki w setkach kolorów i metal, imitujący drewniany gont.
Warto uwzględnić lokalizację domu - nad morzem blaszany dach jest bardziej narażony na korozję, pod drzewami na dachówkach pojawią się mech i porosty. Tam, gdzie wieją silne wiatry, lepiej sprawdzi się pokrycie małoformatowe i ciężkie. Materiały naturalne, np. wióry osikowe czy strzecha, niekoniecznie pasują do miasta. Niektórzy budujący wybierają pokrycia typowe dla architektury regionalnej, np. na Podhalu gont albo blachę z posypką tłoczoną tak, żeby go przypominała.
Zanim zdecydujemy, jaki chcielibyśmy dach, sprawdźmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może on określać nie tylko jego kształt...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze