Jak zapalić światło?

Od dziesiątków lat nie sposób już sobie wyobrazić mieszkanie w domu pozbawionym prądu. Co więcej, nasze wymagania nieustannie rosną - nie tylko chcemy móc wybierać spośród wielu wersji stylistycznych gniazd i łączników oświetleniowych, ale chcemy ich mieć w pomieszczeniach znacznie więcej niż dawniej. Dlatego etap planowania tego, jakie i gdzie mają się znaleźć jest tak ważny.
Z punktu widzenia zwykłego użytkownika, funkcjonalność domowej instalacji elektrycznej zależy od tego, ile, jakich i gdzie znajdzie się w niej gniazd zasilających oraz łączników, umożliwiających sterowanie oświetleniem. Do tej listy należałoby dodać jeszcze specjalne rodzaje gniazd i innego osprzętu, umożliwiające np. korzystanie z multimediów i kontrolowanie rozmaitych domowych urządzeń - rolet, markiz, ogrzewania.
O tych mniej popularnych i typowych elementach naprawdę warto pamiętać, gdyż znakomicie zwiększają funkcjonalność domu. Zaś na etapie planowania instalacji w nowym budynku lub remontu już użytkowanej, ich dodanie nie jest trudne ani kosztowne.
Nie możemy jednak zapominać, że widoczny osprzęt elektroinstalacyjny jest tak naprawdę jedynie uzupełnieniem odpowiedniego okablowania. Ostatecznie to od tego, gdzie i jakie ułożono przewody, uzależniona jest przecież liczba i lokalizacja gniazd oraz sposób działania oświetlenia. Sposób sterowania nim zasługuje tu na szczególną uw...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
