Bez barier architektonicznych
Emilia i Filip przystosowali parterowy dom dla córki z ograniczeniami ruchowymi. Nie było to trudne, jednak wymagało uwagi przy wybieraniu gotowego projektu, a następnie przy wykańczaniu i urządzaniu budynku. Z wprowadzonych usprawnień korzysta cała czteroosobowa rodzina.
Starsza córka właścicieli przeszła lekkie dziecięce porażenie mózgowe, w wyniku którego ma ograniczenia ruchowe, zatem w nowej siedzibie nie mogło być schodów, progów, uskoków itp. Wiedząc, że nastolatka w niedalekiej przyszłości przejdzie kilka operacji, po których być może będzie okresowo jeździć na wózku (ewentualnie chodzić z balkonikiem), rodzice wybrali projekt domu z planem funkcyjnym rozciągającym się tylko na jednej kondygnacji, z szerokimi wejściami, korytarzem, obszerną kuchnią i łazienką (zamontowali w niej np. kabinę prysznicową typu walk- in). Nawet podczas poszukiwania parceli zwracali uwagę na rozmaite aspekty, istotne przy zapewnieniu dziecku łatwości poruszania się.
Dom dla rodziny 2 + 2
Dom murowany, parterowy z garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 24 cm i grafi towego styropianu o gr. 20 cm; dach pokryty płaską dachówką ceramiczną. Powierzchnia działki: 1000 m2. Powierzchnia domu: 190 m2. Powierzchnia garażu: 31,87 m2. Roczne...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze