Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

WILO-STRATOS PICO - osobisty asystent ogrzewania podłogowego
Wilo-Stratos PICO to seria pomp obiegowych klasy premium, przeznaczona do systemów ze stale zmieniającym się natężeniem przepływu, a więc obiektów z nowoczesnym ogrzewaniem grzejnikowym lub obecnie tak popularnym - podłogowym. Mogą one pracować także w układach klimatyzacji albo w przemysłowych instalacjach obiegowych.
Panel dachowy ZIPP - nowość w ofercie marki BP2.eu
ZIPP ma wiele cech, jednak wygoda i szybkość montażu są walorem najbardziej charakterystycznym. Wyglądem nawiązuje do klasycznych paneli dachowych, ale szeroki profil, pozwalający na wyjątkowo szerokie krycie, powoduje, że pokrycie dachu zajmuje znacznie mniej czasu, niż przy użyciu większości paneli dachowych dostępnych na rynku.
Prefabrykowane wiązary dachowe
Rozwiązanie, które oferuje firma NOVA SYSTEM Sp. z o.o., jako producent wiązarów dachowych to innowacyjna technologia wprowadzona w drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku przez firmę MiTek. Rozwiązaniem tym są prefabrykowane więźby dachowe łączone przy użyciu metalowych płytek kolczastych MiTek wykonanych z ocynkowanej lub nierdzewnej stalowej blachy z wytłoczonymi kolcami.
Taśma podgąsiorowa CREAROLL marki CREATON
Taśma CREAROLL to nowoczesne rozwiązanie marki CREATON, zapewniające estetyczne i trwałe wykończenie kalenicy i naroży. Zastosowanie perforowanej włókniny polipropylenowej umożliwia skuteczną wentylację wlotową i wylotową w obrębie tych części dachu skośnego. Jednocześnie całkowicie chroni go przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń pod połać.

Projekty domów

HomeKONCEPT 100 g1
Projekt HomeKONCEPT 100 g1 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w leszczynowcach 7
Projekt Dom w leszczynowcach 7 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w malinówkach 14 (E) OZ
Projekt Dom w malinówkach 14 (E) OZE pracowni ARCHON+ Biuro Projektów. Projekt domu z wentylacją mechaniczną i pompą ciepła
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Bez barier architektonicznych
Emilia i Filip przystosowali parterowy dom dla córki z ograniczeniami ruchowymi. Nie było to trudne, jednak wymagało uwagi przy wybieraniu gotowego projektu, a następnie przy wykańczaniu i urządzaniu budynku. Z wprowadzonych usprawnień korzysta cała czteroosobowa rodzina.
Man icon Lilianna Jampolska
Przemiana „letniaka” z bali
Z pomocą architektów właściciele zrealizowali nietypowy dom. Kupili dwukondygnacyjny domek letniskowy z bali świerkowych, następnie powiększyli go poprzez połączenie z jednokondygnacyjną bryłą, postawioną jako konstrukcja szkieletowa. Dzięki większej przestrzeni, solidnej termoizolacji i ogrzewaniu kotłem na pelety, mogą mieszkać w nim przez cały rok.
Man icon Lilianna Jampolska
Odprowadzanie deszczówki
Orynnowanie to nie tylko rynny, ułożone w poziomie na krawędziach dachu, i pionowe rury spustowe, zamontowane przy ścianach budynku. To też szereg innych elementów - np. złączek, uchwytów, denek, narożników, lejów odpływowych, siatek i koszyczków, akcesoriów do zbierania deszczówki - tworzących kompatybilny system rynnowy. O tym jakie zastosowali w swoich domach opowiedzieli nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Magda i Rafał - Czytelnicy Budujemy Dom, system rynnowy założyli w 2021 r.
Dom: dwukondygnacyjny, 191 m2. Położenie - w słońcu, bez drzew. Dach: wielospadowy, powierzchnia 310 m2, kąt nachylenia 20°, okap o długości 90 cm. Pokrycie - blachodachówka. System rynnowy: ze stali dwustronnie ocynkowanej, powlekanej czterema warstwami powłok ochronnych, grubość rdzenia stalowego 0,6 mm. Rynny - półokrągłe, o przekroju 120 mm. Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 90 mm. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur kanalizacji deszczowej, dalej do rur perforowanych, zakopanych w gruncie, i do 10 studni chłonnych.
Man icon Lilianna Jampolska
Krzysiek - Czytelnik Budujemy Dom, system rynnowy założył w 2011 r.
Dom: parterowy, powierzchnia 118 m2. Położenie - w pełnym słońcu. Dach: dwuspadowy, powierzchnia 254 m2, kąt nachylenia 45°, okap o długości 80 cm. Pokrycie - dachówka ceramiczna. System rynnowy: z wysokoudarowego PVC, barwionego w masie na kolor miedzi, od renomowanego producenta. Rynny - o przekroju półokrągłym i średnicy 150 mm. Rury spustowe - okrągłe o średnicy 100 mm, 3 szt. Akcesoria - 3 dolne wpusty odpływowe. Sposób odprowadzania deszczówki z dachu - przez wpusty odpływowe do rur pełnych kanalizacji deszczowej, dalej do rur perforowanych zakopanych w gruncie, następnie do studni chłonnych.
Man icon Lilianna Jampolska
Mariusz - Członek Klubu Budujących Dom, system rynnowy założył w 2017 r.
Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2 plus garaż 51 m2. Położenie - w słońcu, z dala od drzew. Dach: płaski, powierzchnia 140 m2, kąt nachylenia 3°, niewentylowany, typu odwróconego, trzyczęściowy, z attyką. Pokrycie wierzchnie - otoczaki. System rynnowy: z PVC, schowany. Wpusty attykowe - po dwa na każdym z trzech dachów, z instalacją przeciwoblodzeniową, termostatem i automatycznym regulatorem. Rury spustowe - 6 sztuk, okrągłe, schowane w warstwie ocieplenia ze styropianu (25 cm), zakończone dolnymi wpustami odpływowymi i podłączone do instalacji kanalizacji deszczowej, dalej do rur rozsączających i studni chłonnych.
Man icon Lilianna Jampolska
Czy warto założyć panele?
Czy po zmianie zasad rozliczania warto w ogóle założyć instalację PV? A jeżeli tak, to jakie korzyści możemy dzięki niej osiągnąć? Jak powinniśmy dobrać jej najważniejsze komponenty?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Klimatyzator nie tylko na lato! Podwójna funkcja klimatyzacji
Klimatyzator kojarzy się nam przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz podczas letnich dni i nocy. Tymczasem nowoczesne urządzenia tego typu są całoroczne - możemy ich używać zarówno do schładzania, jak i ogrzewania pomieszczeń, oszczędzając przy tym energię.
Ulga w upały
Jeśli klimatolodzy mają rację, to wkrótce klimatyzacja może stać się niezbędnym wyposażeniem naszych domów. Jej popularność rośnie wraz ze wzrostem średnich temperatur i pojawianiem się kolejnych fal upałów. Te zdarzają się już tak często, że coraz trudniej nie wierzyć w globalne ocieplenie.
Man icon Janusz Werner
Mechaniczna z rekuperacją
Do niedawna w domach powszechnie stosowano wentylację grawitacyjną. Ale wystarczyło kilka lat, żeby oczekiwania odnośnie tej instalacji zmieniły się diametralnie. Dziś inwestor chce mieć wentylację mechaniczną z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. To efekt - po pierwsze - wzrostu świadomości dotyczącej jakości powietrza, którym oddychamy i - po drugie - podwyżek cen nośników energii, przekładających się na koszty ogrzewania.
Man icon Janusz Werner
Wyższy poziom odkurzania
Centralne odkurzanie to kolejna instalacja zwiększająca komfort życia. Dzięki niej sprząta się nie tylko wygodniej, ale także szybciej i dokładniej. Oczyszczone powietrze jest wyrzucane z urządzenia na zewnątrz budynku, a nie z powrotem do sprzątanego pomieszczenia. Co ma szczególne znaczenie dla alergików.
Man icon Janusz Werner
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia
Pompy ciepła powietrze-woda cieszą się coraz większym zainteresowaniem indywidualnych inwestorów. Wzrost popularności spowodowany jest większą dostępnością, rosnącymi cenami paliw kopalnych, a także rosnącym zaufaniem do nowej technologii i jej wydajności zarówno wśród osób użytkujących, jak i montujących pompy ciepła. Zachęcającym jest również fakt, że na montaż pomp ciepła można otrzymać dofinansowanie z programu CZYSTE POWIETRZE, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, które wzajemnie się uzupełniają.
Ciepło, tanio, wygodnie i czysto
Pompy ciepła umożliwiają ogrzewanie zupełnie bezobsługowe i przyjazne dla środowiska - wykorzystują przecież głównie czystą, odnawialną energię pobieraną z otoczenia. Ponadto w obecnej sytuacji, gdy ceny paliw bardzo wzrosły, okazują się najtańsze w eksploatacji.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
Pompa ciepła Neoheat - nowoczesne ogrzewanie budynku
Powietrzne pompy ciepła Neoheat to optymalny wybór ogrzewania, zarówno dla nowych budynków jak i tych podlegających termomodernizacji. Urządzenie wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii gwarantuje skuteczne ogrzewanie, podgrzewanie wody użytkowej, a nawet wydajne chłodzenie latem. W połączeniu z fotowoltaiką stanowią duet idealny do każdego budynku.
Cieplej, czyli taniej
Ciepły fundament, podłoga, ściany i dach to nie tylko lepszy komfort mieszkania, ale też mniejsze rachunki za ogrzewanie. Dlatego szczególnie teraz, gdy rosnące koszty energii są tematem numer jeden, warto pamiętać o prawidłowej izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych domu.
Man icon Norbert Skupiński
Ocieplanie domu farbą? Tak, to możliwe
Chociaż farba termoizolacyjna jest dostępna na rynku już od jakiegoś czasu, to wciąż stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę z jej istnienia. Czas to zmienić. Zapraszamy do artykułu, z którego dowiesz się, co to jest termofarba, jakie są jej właściwości oraz poznasz szeroki wachlarz możliwości jej stosowania.
Nowoczesne drzwi wejściowe
Nowoczesne drzwi wejściowe łączą trzy funkcje: antywłamaniową, użytkową i estetyczną. Mogą też być obsługiwane za pomocą jednego palca, a nawet zdalnie. Jakie elementy to umożliwiają?
Ciepły montaż, niższe rachunki za ogrzewanie
Rosnące ceny energii i gazu to obecnie jedno z największych wyzwań dla inwestorów planujących budowę domu. Sytuacja rynkowa wymusza wybór najbardziej energooszczędnych materiałów i rozwiązań, pozwalających na maksymalną redukcję strat ciepła. Ważnym elementem każdego budynku, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest stolarka otworowa, gdyż to właśnie nieprawidłowo zamontowane okna mogą generować do 20% strat ciepła w domu. Kluczowym rozwiązaniem opracowanym przez firmę Soudal w celu podniesienia parametrów energooszczędności budynków jest Soudal Window System - technologia szczelnego montażu stolarki otworowej.
Stolarka okienna i drzwiowa
Dość kosztownym etapem budowy domu jest wyposażenie go w okna i drzwi zewnętrzne. W średniej wielkości budynku kosztuje to minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych. W zależności od materiału, rodzaju systemów tarasowych, zabezpieczeń antywłamaniowych, automatyki do okien dachowych i drzwi - suma ta może przekroczyć grubo ponad sto tysięcy. Nowoczesnych rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo i komfortową obsługę, jest bowiem sporo.
Man icon Joanna Dąbrowska
Użytkowe i dekoracyjne
W każdym domu potrzeba co najmniej kilku par drzwi. W większości to klasyczne skrzydła rozwierane, ale w małych pomieszczeniach i wąskich korytarzach coraz częściej montuje się wersje przesuwne lub składane. Natomiast dwuskrzydłowe metalowe konstrukcje ze szprosami i szklanym wypełnieniem powszechnie planuje się jako efektowną i modną dekorację salonu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Jak zapalić światło?
Od dziesiątków lat nie sposób już sobie wyobrazić mieszkanie w domu pozbawionym prądu. Co więcej, nasze wymagania nieustannie rosną - nie tylko chcemy móc wybierać spośród wielu wersji stylistycznych gniazd i łączników oświetleniowych, ale chcemy ich mieć w pomieszczeniach znacznie więcej niż dawniej. Dlatego etap planowania tego, jakie i gdzie mają się znaleźć jest tak ważny.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Z laminatu czy z winylu?
Obecnie produkowane warstwowe panele - wykończone laminatem lub winylem - są tak dobrej jakości, że coraz więcej inwestorów zastępuje nimi drogie drewno. Są trwałe, ładnie wyglądają, a niektóre ich wersje można stosować na ogrzewaniu podłogowym i w łazienkach. Poza tym układa się je szybko i można zrobić to samodzielnie. Łatwo się też je myje. Pozostaje jedynie wybrać odpowiedni produkt.
Man icon Joanna Dąbrowska
Kompleksowa ochrona z inteligentnym systemem alarmowym INTEGRA
Dobry system alarmowy łączy w sobie ochronę domu na wielu płaszczyznach: przed włamaniem i kradzieżą, przed niepożądanymi zdarzeniami losowymi, jak i przed niepotrzebnym zużyciem energii elektrycznej. Takim właśnie rozwiązaniem jest system alarmowy INTEGRA, który wyposażony w odpowiednie urządzenia nie tylko informuje użytkowników o wykrytym zagrożeniu, ale podejmuje określone działania, by zminimalizować szkody i straty.
Dobrze dopasowane zabezpieczenia
Instalacja alarmowa jest obecnie standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych. Podstawowy system ochrony można skompletować już za kilka tys. zł. Co ważne, alarm da się zamontować zarówno w nowym, jak i użytkowanym już budynku.
Man icon Norbert Skupiński
BELLA PLAST - profile wykończeniowe do systemów dociepleń
Firma Bella Plast od ponad 25 lat jest liderem w produkcji listew i profili wykończeniowych do systemów dociepleń.
Klasyczne i nowoczesne
Wykończenie ścian zewnętrznych to ważny etap budowy. Na ogół jest on zwieńczeniem ocieplenia domu. Na większości z nich widać tynki w pastelowych kolorach, choć coraz częściej inwestorzy sięgają też po szarość i grafit. Jako dekorację wybranych fragmentów ścian stosują drewno lub jego imitacje, klinkier, beton, kamień, tworzywa sztuczne. Niektórzy decydują się np. na okładzinę z blachy. Oferta materiałów elewacyjnych jest bardzo szeroka.
Man icon Joanna Dąbrowska
Są produkty, które przyciągają spojrzenia. Trendy na rynku dekarskim w 2022 roku.
Dach już dawno przestał spełniać jedynie funkcję praktyczną, jako gwarantujący bezpieczeństwo element wieńczący budowę domu. Obecnie stanowi jeden z podstawowych czynników świadczących o końcowym efekcie wizualnym budynku. Wpływa na jego estetykę w równym stopniu co fasada, dlatego często nazywany jest piątą elewacją.
Pokrycia i to, co pod spodem
Na dachu inwestora najbardziej interesuje pokrycie - to, czy zostanie wykończony blachą, czy dachówką, i w jakim kolorze. Tymczasem to tylko górna część bardziej skomplikowanego układu. Dominujące w Polsce dachy spadziste mają pod pokryciem podkład, zwany także kryciem wstępnym, i konstrukcję. Konstrukcja odpowiada za stabilność dachu, pokrycie i podkład za jego szczelność.
Man icon Janusz Werner
Dominacja kondensacyjnych
Gaz, podobnie jak inne paliwa, drożeje. Pojawiają się też obawy, czy w związku z rozpętaną przez Putina wojną go nie zabraknie. Odłóżmy jednak na bok strachy i emocje. Ogrzewanie gazowe ma niezaprzeczalne zalety - jest bezobsługowe i dość ekologiczne (choć unijni urzędnicy są innego zdania). Obecnie, co może stanowić spore zaskoczenie, także tańsze od ogrzewania węglem czy pelletem.
Man icon Janusz Werner
Kondensacyjne kotły gazowe SAS - niezawodne i oszczędne urządzenia grzewcze
W czasach, kiedy ceny paliw stałych poszybowały w górę, a ich podaż znacznie zmalała, wiele osób podjęło decyzję o zmianie systemu grzewczego na kocioł gazowy. Szczególnie istotna dla klientów jest również dostępność tych urządzeń - w końcu sezon grzewczy coraz bliżej. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego kotły gazowe sprawdzą się zarówno w nowych jak i modernizowanych budynkach.
Duże, małe czy dekoracyjne?
Pionowe, poziome, ze skosem, z płaskim frontem lub żłobieniami, zdalnie sterowane, w kształcie zupełnie nieprzypominającym klasycznych modeli, z nadrukowanym na szkle zdjęciem. Producenci zaskakują nowościami, ale tradycjonaliści też znajdą coś dla siebie.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Ze zbiornika czy przepływowo?
Podgrzewacze wody mogą być zasilane elektrycznie, opalane gazem ziemnym lub płynnym. Jednak tak naprawdę najważniejsza różnica pomiędzy nimi to tryb przygotowywania wody - przepływowy lub zasobnikowy. Warto ponadto pamiętać, że wiele współpracujących z kotłami i pompami ciepła zasobników wody ma grzałkę elektryczną w standardzie albo można ją łatwo zamontować.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Elektryczna podłogówka na chłodne dni
Istnieje wiele instalacji ogrzewania podłogowego, jednak co do zasady można podzielić je na wodne i elektryczne. Każdy system grzewczy ma swoje uwarunkowania. Warto je poznać, aby dokonać optymalnego wyboru na wczesnym etapie budowy domu bądź remontu budynku już istniejącego. Wybierając rodzaj podłogówki należy brać pod uwagę szereg czynników, jak grubość stropu, koszty montażu i eksploatacji, ale też rodzaj źródła ciepła, jakim dysponujemy.
Man icon Tomasz Wojciuk
Remontujesz łazienkę? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!
Remontując dostępną przestrzeń najczęściej napotykamy wiele ograniczeń. Nie mamy swobody projektowania i często okazuje się, że nie wszystko możemy urządzić tak jakbyśmy tego chcieli. Nie musimy jednak rezygnować z komfortu cieplnego - wystarczy wybrać odpowiedni produkt.
Elektryczna podłogówka na chłodne dni
Istnieje wiele instalacji ogrzewania podłogowego, jednak co do zasady można podzielić je na wodne i elektryczne. Każdy system grzewczy ma swoje uwarunkowania. Warto je poznać, aby dokonać optymalnego wyboru na wczesnym etapie budowy domu bądź remontu budynku już istniejącego. Wybierając rodzaj podłogówki należy brać pod uwagę szereg czynników, jak grubość stropu, koszty montażu i eksploatacji, ale też rodzaj źródła ciepła, jakim dysponujemy.
Man icon Tomasz Wojciuk
Gładka powierzchnia
Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie ścian i sufitów. Dzięki nim można uzyskać idealnie gładką powierzchnię, którą wystarczy tylko pomalować albo obłożyć dowolną okładziną. Świetnie sprawdzają się zarówno podczas budowy domu, jak i w trakcie remontów.
Man icon Norbert Skupiński
Podnośniki Top Stays - systemy otwierania górnych szafek
Coraz częściej stosowaną alternatywą dla tradycyjnego, zawiasowego otwierania górnych szafek kuchennych stają się podnośniki gazowe, za pomocą których fronty unoszone są do góry. Jest to sposób bardzo praktyczny, gdyż zastępuje nie tylko jeden otwierany front, ale z reguły dwoje drzwiczek frontowych. Proponowane przez firmę Amix systemy Top Stays przeznaczone są do frontów o maksymalnej szerokości 1200 mm, wysokości od 250 do 500 mm i grubości od 16 do 28 mm.
Wzorowa aranżacja przestrzeni w kuchni
Każda kuchnia, bez względu na jej rozmiar i usytuowanie, powinna być strefą przyjazną dla domowników. Chodzi o to, aby móc swobodnie się po niej poruszać, mieć łatwy i intuicyjny dostęp do szuflad oraz szafek, a także wygodną i funkcjonalną strefę roboczą. Aby to osiągnąć, należy właściwie zaaranżować i optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, co nie tylko ułatwi nam później pracę, ale też pomoże utrzymać porządek.
Man icon Tomasz Wojciuk
Niezbędne w każdej łazience
Podstawowym wyposażeniem wszystkich łazienek jest umywalka z baterią - nablatowa, wpuszczana w zabudowę lub wolnostojąca. W zależności od aranżacji wnętrza, może być wykonana z ceramiki, akrylu, szkła, metalu, a nawet drewna. Zastosowane baterie przede wszystkim mają ułatwiać oszczędzanie wody. One również oferowane są w szerokiej gamie typów, kształtów i wersji wykończenia. Oba te sprzęty powinny stanowić komplet, pasujący do reszty sanitariatów.
Man icon Joanna Dąbrowska
Prysznic bez przeszkód
Odpływ liniowy ma wiele zalet ma wiele zalet: łatwo się go czyści i z niego korzysta, nie trzeba kupować brodzika i przede wszystkim nowocześnie wygląda oraz optycznie powiększa przestrzeń. Należy jednak zamontować go w umiejętny sposób i wybrać ten najlepszej jakości, bo tylko taki jest gwarancją, że z ukrytą w podłodze instalacją nie będziemy mieć kłopotów.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Ochrona przed zmienną aurą
Co jest najbardziej praktyczne - najlepiej chroni przed słońcem i wiatrem, a co najładniejsze? Jakie zadaszenie dobrze sprawdzi się na tarasie od strony zachodniej, a które przetrwa więcej niż jedną zimę? Ma być nad całym tarasem, czy tylko jego fragmentem?
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Efektowne płoty
Materiałów, z których można wykonać ogrodzenie jest bardzo wiele - od klasycznych klinkierowych cegieł i drewnianych sztachet po nowoczesne wyroby z betonu i tworzyw sztucznych. Największą popularnością cieszą się jednak metalowe płoty, złożone z gotowych przęseł przygotowanych w fabryce. Poza trwałością i estetyką, pasującą do architektury każdego budynku, ich główną zaletą jest szybki montaż. Sprawna ekipa takie ogrodzenie postawi w kilka dni.
Man icon Joanna Dąbrowska
Wybór na lata
Wybór produktów do utwardzania nawierzchni ogrodowych jest dziś naprawdę duży. Nie każdy z nich nadaje się jednak na wszystkie trakty - ścieżki, podjazdy, tarasy. Trzeba tu wziąć pod uwagę wytrzymałość konkretnego budulca oraz jego właściwości użytkowe. Jeśli użyjemy tego odpowiedniego, będzie nam służył bardzo długo.
Man icon Małgorzata Kolmus
Poznaj rekuperator o najlepszym na rynku stosunku jakość/parametry/cena. Komfovent Domekt
W ostatnim czasie rekuperacja w Polsce stała się standardem przy projektowaniu nowych budynków. Ilość informacji, które można odnaleźć w pismach oraz na portalach branżowych jak również na forach internetowych, często sprawia, że wybór rekuperatora staje się coraz trudniejszy. Dodatkowo, spora część materiałów ogranicza się do porównywania parametrów, które w rzeczywistości nie zawsze są kluczowe w kontekście wyboru właściwego rozwiązania.
Wietrzenie pod kontrolą
Rekuperator jest zasadniczym elementem instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Jego parametry, takie jak wydajność, spręż i sprawność odzysku ciepła, są więc bardzo ważne i budzą największe zainteresowanie inwestorów. Jednak nawet z najlepszego z nich nie będzie pożytku, jeżeli reszta systemu zostanie źle wykonana. Wiedząc, w jaki sposób działa taki system, łatwiej zrozumiemy, co oznaczają w praktyce poszczególne cechy rekuperatora, kiedy i dlaczego są ważne.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Z platanem i katalpami
Prezentowany ogród charakteryzuje prosty geometryczny układ i celowa mała rozmaitość roślin, które posadzono w dużych jednolitych grupach. Powtarzającym się elementem są katalpy i trawy ozdobne oraz strzyżone bukszpany. W przyszłości, w strefie wypoczynkowej za budynkiem, oryginalną dominantą stanie się platan klonolistny.
Man icon Lilianna Jampolska
Zadbaj o ogród przed zimą
Jesienią w ogrodzie pracy jest sporo i potrzeba do tego odpowiednich narzędzi. Oprócz grabienia liści i robienia porządków przed nastaniem zimy, musimy kontynuować pielęgnację trawnika. Zbieramy ostatnie plony (orzechy, jabłka czy marchew). Czyścimy też meble ogrodowe i różne akcesoria zanim schowamy je pod zadaszenie.
Man icon Małgorzata Kolmus
Czym się kierować przy wyborze stropu?
PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję budowę domu, jestem na etapie wyboru technologii wykonania różnych przegród. O ścianach przeczytałem już sporo, teraz pora na strop. Wiem, że można go wykonać na różne sposoby. Zastanawiam się, który rodzaj konstrukcji jest najlepszy. Czy są jakieś parametry, które pomogą dokonać wyboru?
Kocioł elektryczny jako alternatywne ogrzewanie
PYTANIE CZYTELNIKA: Na tani ekogroszek nie ma co liczyć, o ile w ogóle będzie jakikolwiek, dlatego szukamy alternatywy. Czy mając duży dom (250 m2), ogrzewany piecem na ekogroszek, warto zamontować kocioł elektryczny? Czy sprawdzi się przynajmniej jako drugie, alternatywne źródło ciepła? Na domu założona jest instalacja fotowoltaiczna, stąd taki pomysł. Zastanawia mnie też, dlaczego kotły elektryczne mają tak niską klasę energetyczną (zaledwie D). Czy to znaczy, że one źle gospodarują pobieranym prądem?
Impregnacja drewna ogrodowego
PYTANIE CZYTELNIKA: Przed nadejściem zimy planuję zadbać o stan drewnianych konstrukcji w ogrodzie. Płot ma już swoje lata, ale pozostałe elementy (pergola, ławki, meble) są dość nowe i w dobrym stanie. Jak często należy powtarzać impregnację i jakich preparatów używać?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT