Pokrycia i to, co pod spodem
Na dachu inwestora najbardziej interesuje pokrycie - to, czy zostanie wykończony blachą, czy dachówką, i w jakim kolorze. Tymczasem to tylko górna część bardziej skomplikowanego układu. Dominujące w Polsce dachy spadziste mają pod pokryciem podkład, zwany także kryciem wstępnym, i konstrukcję. Konstrukcja odpowiada za stabilność dachu, pokrycie i podkład za jego szczelność.
W naszym kraju domy najczęściej wieńczą dachy spadziste, o kącie nachylenia między 30 i 45°. To rozsądne rozwiązanie, ponieważ ze skośnej połaci szybko spływa deszczówka, nie zalega też na niej śnieg. Materiał pokryciowy przez lata układano bezpośrednio na drewnianej konstrukcji, czyli więźbie. Współcześnie, między nią i pokryciem pojawia się dodatkowa warstwa zwiększająca szczelność, tj. podkład.
W budynkach jednorodzinnych przeważnie stosuje się podstawowe konstrukcje ciesielskie: krokwiowo-jętkową, płatwiowo-kleszczową, rzadziej najprostszą krokwiową. Rodzaj konstrukcji dobiera się w zależności od rozpiętości i kąta nachylenia dachu. Komplikować mogą ją załamania połaci, lukarny itp. Trzeba pamiętać, że im bardziej złożony kształt dachu, tym trudniej go wykonać i tym jest droższy.
Poza tradycyjnymi konstrukcjami ciesielskimi wykorzystywane są tzw. wiązary kratowe (kratownice). Umożliwiają one budowę skomplikowanych dachów o dowolnym kącie nachylenia i rozpiętości dochodzącej do ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze